بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع
سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان: پیام تصویری به مناسبت روز جهانی قدس

بیانات

31 اردیبهشت 1399

پیام تصویری به مناسبت روز جهانی قدس

|فارسی|
«

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم.

بسم الله الرحمن الرحیم.

الحمد الله رب العالمین و الصلات و السلام على سیدنا ونبینا خاتم النبیین ابی القاسم محمد بن عبد الله و علی آله الطیبین الطاهرین و صحبه الاخیار المنتجبین وعلى جمیع الانبیاء و المرسلین.
السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

روز جهانی قدس میراث پربرکت حضرت امام خمینی(قدس سره الشریف) است؛ امامی که سال ۱۹۷۹میلادی آرزوهای مستضعفان و مظلومان جهان را با انقلاب عظیم اسلامی‌اش در ایران زنده کرد و با معرفی نمادین جمعه‌ی آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس، تعهد ثابت و ریشه‌دار و نهایی جمهوری اسلامی ایران و همه‌ی مجاهدان و مقاومان شریف را به موضوع فلسطین و قدس اعلام کرد و این موضوع و جهاد برای آن و تلاش در راه آن را از اوجب واجباتی دانست که هرقدر هم که فشارها، چالش‌ها، هزینه‌ها و جان‌فشانی‌ها افزایش یابند، امکان دست برداشتن از آن وجود ندارد.

امروز در سال ۲۰۲۰ و با وجود همه‌ی تحولات بین المللی و منطقه‌ای و با وجود همه‌ی طوفان‌ها، زلزله‌ها و فتنه‌ها که در منطقه‌ی ما رخ داده‌اند، ما به واسطه‌ی ایمان، ایستادگی، صبر، صداقت، اخلاص و ارتباط میان کشورها و نیروهای خط مقاومت در جهان عربی و اسلامی‌مان ان شاءالله از همیشه به قدس و آزادسازی آن نزدیک‌تریم.

کسانی که به عادی‌سازی روابط و تسلیم روی آورده‌اند چهره‌ی حقیقی امت ما نیستند. این افراد فقط چهره‌ی حقیقی خود را می‌پوشاندند و امروز آن را علنی کرده، واقعیت خود را برملا ساخته و نقاب از چهره برانداخته‌اند. این‌ها کسانی هستند که اگر به همراه ما به جهاد می‌آمدند بر چیزی جز سستی لشکر خودی نمی‌افزودند (توبه/۴۷).

آن صحنه‌ی واقعی که خوانش‌ها و پیش‌بینی‌ها و ارزیابی‌ها از آینده باید بر مبنای آن صورت بگیرد، ایستادگی، ثبات، رشد و افزایش استحکام نیروها، دولت‌ها، کشورها، گروه‌ها، جنبش‌ها و ملت‌های مقاومت در جهان عرب و اسلام ما از جمله در فلسطین، ایران، عراق، سوریه، یمن، لبنان و در سرتاسر جهان عرب و اسلام ما و هر جایی است که حامیان، مؤمنان و متعهدانی یافت می‌شوند. چه، در حکومت‌هایی که نام برده شد صحبت از نیروهایی واقعی، بالفعل‌شده، قدرتمند و رو به افزایش است.

تصویر واقعی را جملات و مواضع مسئولان صهیونیست ترسیم می‌کند که پیروزی‌های خط مقاومت و عقب‌نشینی متحدانشان و متحدان امریکا در جبهه‌ها، جنگ‌ها و رویارویی‌های مختلف در منطقه‌مان موجب هراس، حیرت و ناکامی آن‌ها شده است. مسئولان صهیونیست به وضوح از هراس شدیدشان از افزایش کمی و کیفی توان مقاومت و تقویت آن در سطح انسانی، تسلیحاتی، هنری، روحانی و… سخن می‌گویند.

امروز بنده با این سخنان و با سخنانی که برادران عزیز، محترم، جلیل‌القدر و مایه‌ی دل‌بستگی ما، از این تریبون و با این شعار واحد برای روز قدس یعنی شعار «قدس، راه شهیدان» ایراد خواهند کرد و با این همگرایی تأکید می‌کنیم که همه‌ی فتنه‌ها و توطئه‌ها برای تجزیه و به‌فتنه‌کشاندن ما طبق تقسیمات فرقه‌ای، مذهبی، نژادی، حزبی و سیاسی شکست خورده است. این همگرایی امروز ما تأکید می‌کند که تلاش‌ها برای منزوی‌کردن فلسطین و ملت و قضیه‌ی آن نتیجه‌ای نداشته و نخواهد داشت. این همگرایی ما تأکید می‌کند که این قضیه‌ی مقدس، قضیه‌ی امت و نیروهای زنده و مخلص و آماده‌ی فداکاری بیش‌تر آن بوده است و خواهد ماند.

در روز قدس امسال که علاوه بر برکت ماه رمضان با ماه مه میلادی و عید مقاومت و آزادسازی در لبنان یعنی بیستمین سالگرد پیروزی تاریخی مقاومت لبنان بر صهیونیست‌ها و اشغال‌گری، آزمندی و پروژه‌هایشان مصادف شده، ما در حزب الله- مقاومت اسلامی لبنان، بر تعهد قطعی و نهایی‌مان به این قضیه و پیمانمان برای ماندن در این مسیر در کنار ملت صبور، چشم‌دوخته به پاداش الهی، مظلوم، تحت محاصره و مجاهد فلسطین و گروه‌های پربرکت مقاومت آن و همه‌ی نیروهای زنده و مخلص امت تأکید می‌کنیم و با تمام وجود اطمینان داریم که پیروزی ان‌شاءالله نزدیک است و فداکاری‌ها و صبر مجاهدان و مقاومان و ملت‌ها و مردان و زنان و کودکان و بزرگسالان ما همه‌ی معادلات را جایگزین خواهند کرد و تغییر خواهند داد.

در روز قدس امسال جای یکی از فرماندهان بزرگ و عظیم مسیر قدس و جبهه‌ی قدس که به حق، شهید قدس نامیده شد، برادر عزیز و دوست داشتنی و فرمانده جهادی عالی‌رتبه حاج قاسم سلیمانی(رضوان الله تعالی علیه) خالی است. وی یکی از استوانه‌های قدرتمند مقاومت و نبردها و پیروزی‌های آن و بزرگ‌ترین زمینه‌ساز میدانی پیروزی‌های آزادسازی قدس بود که ان‌شاءالله در پیش است. وی شبانه‌روز و در تمام عمر شریف و پربرکتش می‌کوشید که مقاومت در تمام کشورهای منطقه برای آن روز که همگان در انتظار آن هستیم، زنده، مقتدر، آماده، قدرتمند و توانمند باشد. با روح پاک او پیمان می‌بندیم که همگی راهش را ادامه خواهیم داد و گرانسنگ‌ترین آرزوهایش را محقق خواهیم ساخت. چنان‌که وی در مکتب، مسیر، خط و روشش که خود در زمینه‌ی فکری، فرهنگی، رفتاری و عملی تجسم آن بود، به ما آموخت: هرقدر هم فشارها و جنگ‌های روانی افزایش یابد هیچ‌یک از ما احساس ناامیدی، خستگی و دل‌زدگی نخواهیم کرد. هرقدر هم تحریم‌ها و انواع محاصره و تهدیدها و خطرات شدت بگیرند ما در این مسیر می‌مانیم و وجودمان لبریز از ایمان، امید و یقین است و جان‌برکف در خطوط مقدم حاضر می‌شویم و لحظه‌ای در رویاروشدن با چالش‌ها تردید نمی‌کنیم. 

پیمان امسال ما با شهید عظیم قدس، حاج قاسم سلیمانی و همه‌ی شهیدان راه و مسیر قدس و همه‌ی عقل‌ها و قلب‌هایی که این آرزو را در خود می‌پرورند و همه‌ی مجاهدان درانتظار روز تحقق این آرزو، این است که در این راه می‌مانیم، تمام تلاشمان را می‌کنیم، همه‌ی موانع را از سر راه برمی‌داریم، انسجام و وحدت خواهیم داشت، همیاری داریم، همه‌ی شرایط را مهیا می‌کنیم و زمینه‌ساز آن روزی هستیم که بی‌تردید خواهد رسید؛ روزی که ان شاءالله پس از آزادی بیت المقدس به برکت بازوان، خون فرزندان پاک و مخلص امت‌مان همگی در قدس، در مسجد الاقصی و در بیت المقدس نماز خواهیم خواند.

امروز در این سخن کوتاه و مختصر از همه‌ی فرزندان امت‌مان و تمام ملت‌های عرب و مسلمانمان دعوت می‌کنم این روز را به شیوه‌ی مناسب رسانه‌ای، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و هنری گرامی بدارند و از همه‌ی برنامه‌های اعلام‌شده بهره بگیرند و با توجه به شرایطی که اپیدمی کرونا بر جهان و ملت‌های جهان تحمیل کرده، همه‌ی اقدامات پیش‌گیرانه‌ی لازم را به‌انجام برسانند. روز قدس امسال باید همچون هر سال و همه‌ی سال‌های گذشته باقدرت در جان‌ها، عقل‌ها، قلب‌ها، احساسات، اراده، فرهنگ، برنامه‌ها و فعالیت‌های ما حضور داشته باشد چون قدس همان هدفی است که همه‌ی چشم‌ها، عقل‌ها، قلب‌ها، بازوان و گام‌ها باید رو به سوی آن داشته باشد و ان شاءالله به آن دست خواهیم یافت.

و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته
 


 

بیاناتی در این رابطه با موضوعات:

دغدغه‌های امت

دغدغه‌های امت

صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

رادیو اینترنتی

نمایه

صفحه ویژه جنگ ۳۳ روزه
بخش کوتاهی از مصاحبه سید حسن نصرالله با شبکه المیادین به روایت دوربین دوم

نماهنگ

کتاب


سید حسن نصرالله