بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع

بیانات

2 خرداد 1391

مصاحبه‌ی تلفنی با شبکه‌ی المنار درباره‌ی لبنانیان ربوده شده در سوریه

|فارسی|صوت|
«
فرزندان، جوانان و خانواده‌ی شما، امانت شما نزد ما هستند و شما می‌دانید وقتی چیزی نزد ما امانت باشد ما چطور مسئولانه رفتار می‌کنیم.
 فرزندان، جوانان و خانواده‌ی شما، امانت شما نزد ما هستند و شما می‌دانید وقتی چیزی نزد ما امانت باشد ما چطور مسئولانه رفتار می‌کنیم.

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم.

بسم الله الرحمن الرحیم.

و السلام و الصلاة علی سیدنا و نبیینا محمد و علی آله الطیبیین الطاهرین و صحبه الأخیار المنتجبین و علی جمیع الانبیاء و المرسلین.

سلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

طبعا صحبت اصلی من با خانواده‌هاست، چه در خانه‌هایشان باشند چه در مجتمع امام کاظم (علیه السلام). همچنین صحبتم با همه‌ی شهروندانی لبنانی است که احتمالا با این مسئله احساس هم‌دردی خاصی می‌کنند.

دوم این که: صحبتی که اکنون از جایگاه مسئولیتم خواهم داشت، از طرف جناب برادر نبیه بری و سران حزب الله و جنبش امل است. این مسئله را با هم هماهنگ کرده‌ایم.

اولا شکی نیست که این حادثه -یعنی عملیات آدم‌ربایی توسط برخی گروه‌های مسلح- با هر معیاری محکوم است. البته اولویت ما و خانواده‌ها چگونگی حل این مسئله است. مسائل سیاسی را می‌گذارم برای بعد. و الان می‌رویم سراغ اصل مطلب.

مسئله‌ی مهمی که می‌خواهم برای خانواده‌ها، مردم و شهروندان روی آن تأکید کنم این است که ما، جناب نبیه بری و بنده، سران حزب الله و جنبش امل، با این مسئله با مسئولیت‌پذیری بسیار بالایی برخورد خواهیم کرد. و از لحظه‌ی اول و پیش از این که مسئله در رسانه‌ها مطرح شود کار خود را شروع کرده‌ایم و داریم به صورت جدی روی پرونده کار می‌کنیم.

در کنار خانواده‌های ایشان، این مسئله را مسئولیت خود می‌دانیم گویی که ربوده‌شدگان فرزندان و برادران ما هستند.

خب چطور با مسئله برخورد می‌کنیم؟ ربوده‌شدگان شهروندان لبنان هستند. لبنان حکومت و دولتی دارد که در مرحله‌ی اول باید مسئولیت تلاش برای آزادی ربوده‌شدگان را بپذیرد. مانند هر دولت یا حکومت دیگری -که برای خود احترام قائل است- و شهروندانش در هر کشوری ربوده می‌شوند. جناب نبیه بری با جناب میقاتی تماس گرفتند. همچنین برادران ما با ایشان تماس گرفتیم. تا آن‌جا که من خبر دارم نخست‌وزیر و ریاست جمهور هم با هم تماس گرفته‌اند. ما نیز تماس‌های دیگری از راه‌های دیگری گرفته‌ایم. پس مسئله‌ی اول مسئولیت حکومت و دولت درباره‌ی درمان و معالجه‌ی این پرونده است. و همه‌ی ما هم در جایگاه کمک، پشتیبانی و کار جدی برای به تحقق آزادی ربوده‌شدگان لبنانی در سریع‌ترین وقت ممکن هستیم.

خب، در کنار این تلاش، مردم هم وظیفه‌ای دارند. چون جو کشور در پی رخدادهای چند روز پیش ملتهب است. بی‌شک و قطعا اگر بخواهیم در این مسئله به نتیجه‌ای برسیم نیاز به همکاری همه داریم. مخصوصا همکاری مردم. حالا خانواده‌ها -که ما همگی با ایشان هم‌دردی می‌کنیم- می‌خواهند در مسجد، حسینیه، مرکز، میدان یا محوطه‌ای اعتصاب کنند، حق طبیعی‌شان است. تا بتوانند مدام موضع خود را اعلام و این مسئولیت را گوشزد کنند. ولی چیزی که می‌خواهم از طرف سران امل و حزب الله روی آن تأکید کنم این است که لازم نیست هیچ کس خیابانی را ببندد. درباره‌ی این خیابان‌هایی که چند ساعت پیش بستند ما -با صراحت تمام- می‌ترسیم کسی بیاید و در این جو ملتهب با ارتش و نیروهای امنیتی لبنان به مشکل بخورد. و این کار کشور را به جای دیگری می‌کشاند که هیچ ربطی به درمان این مسئله‌ی بشری، مسئله‌ی آزادسازی ربوده‌شدگان، ندارد. به همین خاطر بنده از همه‌ی ساکنان ضاحیه و منطقه خواهش می‌کنم -چه این که از بقاع هم اخباری می‌رسد…- در همه‌ی مناطق، جوانان ما و امل، خانواده‌ها و نیروهای امنیتی با هم همکاری کنند. ما نمی‌خواهیم خیابانی را ببندیم. چه فایده‌ای دارد؟ می‌خواهید به چه کسی فشار بیاورید؟ اگر می‌خواهید برای پذیرش مسئولیت به سران سیاسی و دولت لبنان فشار بیاورید، ما همه با هم از لحظه‌ی اول داریم مسئولیت‌مان را انجام می‌دهیم. و آن را اولویت مطلق خود می‌دانیم. این کار فقط مردم را اذیت، به آن‌ها خسارت وارد و زندگی‌شان را مختل می‌کند. و همچنین ممکن است با این جو ملتهب کشور کار به جای دیگر هم بکشد… پس در مسئله‌ی بستن خیابان‌ها، آتش زدن لاستیک یا تجاوز به حریم عابرین: این از لحاظ اخلاقی، دینی یا ملی درست نیست و به این مسئله کمکی نمی‌کند.

مسئله‌ی دیگر این که بعضی مردم -البته ما این را برآمده از هیجان می‌دانیم ولی از دست به کار شدن بعضی می‌ترسیم.- می‌گویند: این مسئله حل نخواهد شد. ولی سوریه‌ای‌هایی در لبنان هستند. و می‌گویند: باید دست به آدم‌ربایی بزنیم. که این هم از لحاظ شرعی، اخلاقی، قانونی و ملی، ممنوع و حرام است. پس ساکنین سوریه‌ای لبنان، برادران و خانواده‌ی ما و در این کشور در پناه حکومت و مردم لبنان هستند و هیچ کس حق ندارد سر خود، دست به چنین رفتار غلطی بزند…

بستن خیابان‌ها و هرگونه خشونت یا رفتار منفی‌ای را به هیچ وجه به این مسئله مرتبط ندانید. برای این‌که خیالتان راحت باشد می‌خواهم بگویم تماس‌ها با حکومت سوریه و همچنین برخی حکومت‌های تأثیرگذار منطقه‌ای آغاز شده. الان نمی‌خواهم نام ببرم بعدا خواهم گفت. از لحظات اول حکومت و نیروهای تأثیرگذار منطقه‌ای حضور داشتند. ما هیچ راهی را حذف نخواهیم کرد. فرزندان، جوانان و خانواده‌ی شما، امانت شما نزد ما هستند و شما می‌دانید وقتی چیزی نزد ما امانت باشد ما چطور مسئولانه رفتار می‌کنیم و مسئولیت را بر عهده می‌گیریم.

در این برهه مسئولیت کار بر عهده‌ی حکومت است. همه باید کاملا و واقعا خویشتن‌دار باشند. باید موضع خود را به صورت متمدنانه و مسالمت‌آمیز اعلام کنیم. و شب و روز خواهیم کوشید تا این عزیزان میان ما حاضر شوند.

این پیامی بود که می‌خواستم کوتاه بیانش کنم. با همکاری همه ان شاءالله می‌توانیم این حادثه‌ی تأسف‌برانگیز را به خوبی به پایان ببریم.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.


 

بیاناتی در این رابطه با موضوعات:

دغدغه‌های امت

دغدغه‌های امت

صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

رادیو اینترنتی

نمایه

صفحه ویژه جنگ ۳۳ روزه
بخش کوتاهی از مصاحبه سید حسن نصرالله با شبکه المیادین به روایت دوربین دوم

نماهنگ

کتاب


سید حسن نصرالله