بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع
سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان: بیانات در مراسم استقبال از دکتر احمدی‌نژاد

بیانات

21 مهر 1389

سخنرانی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، در مراسم استقبال از دکتر احمدی‌نژاد

|فارسی|عربی|عکس|فیلم|فیلم|صوت|
«
جناب رئیس جمهور از شما به خاطر بازدید و محبّتتان، شجاعت و حکمتتان، تواضع و خدمت بزرگتان نسبت به مردمتان و مسائل امّت، حمایت و پشتیبانی‌تان از ما در تمام شرایط، شدائد و سختی‌ها تشکّر می‌کنیم. و شما تشکّری نخواستید. از حضورتان میان ما بر زمین ضاحیه‌ی جنوبی، زمین عزّت، ایستادگی و حضورتان میان ما تشکّر می‌کنیم. تشکّر به خاطر حضورتان میان ما. «چشم ما روشن، خیلی خوش آمدید. خیلی خوش آمدید.» [به فارسی]
 هم‌چنین این‌جا باید برای خدا به حق شهادت دهم که: قطعا جمهوری اسلامی ایران امروز در دنیای اسلامی‌مان، بل‌که در تمام عالم، از مهم‌ترین عوامل عظیم دفتن فتنه‌ها، پایان جنگ‌ها و یاری مستضعفین است.

‫اعوذ بالله من الشیطان الرجیم.

بسم الله الرحمن الرحیم.

والحمد لله رب العالمین والصلاة والسلام على سیدنا ونبینا خاتم النبیین ابی القاسم محمد وعلى آله الطیبین الطاهرین وصحبه الاخیار المنتجبین وعلى جمیع الانبیاء والمرسلین. برادران و خواهرانم، سلام علیكم ورحمة الله وبركاته.‬

رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران برادر عزیز، دکتر محمود احمدی‌نژاد (دام عزّه)، هم‌راهان، آقایان و خانم‌ها، برادران و خواهران: به نیابت از همه‌ی شما به این سخن کوتاه، گرچه نسبت به من عادت دارید طولانی باشد!، برای خوش‌آمد گویی میهمانان بزرگ و عزیز لبنان، می‌پردازم.

جناب رئیس جمهور: از سوی سران و اعضای حرکت امل و حزب الله و از سوی تمام فرزندان امام و رهبر غایب سیّد موسی صدر (اعاده الله بخیر)، عشّاق پاک امام خمینی و از سوی رهبران، سران، دبیران کل، اعضا و کادر احزاب، نیروها و طوایف لبنانی که امشب میان ما حاضر هستند، به شما خوش‌آمد می‌گویم. که این [حضور] خود از تایید و خوش‌آمد گویی به این سفر بزرگ حکایت دارد. از سوی مجاهدان و مقاومان پیروزی‌آفرین، خانواده‌ی شهدا، جان‌بازان، اسیران آزادشده، مردان، زنان و کودکان، از سوی این مردم که سی و سه روز در جنگ تمّوز ایستادند و رزم کردند و پیروزی معجزه‌گون را آفریدند، از سوی شریف‌ترین، بزرگ‌وارترین و پاک‌ترین مردم به شما خوش‌آمد می‌گویم.

به شما برادر بزرگ، یار راستین، دوست، عزیز، گران‌بها، و پشتیبان بزرگ مقاومان، مجاهدان و مظلومان خوش‌آمد می‌گویم. جناب رئیس جمهور، ما از شما، رایحه‌ی پاک امام خمینی را می‌شنویم. و در شما انفاس رهبرمان، خامنه‌ای حکیم را در می‌یابیم. و در صورت شما صورت تمام ایرانیان شریف، فرزندان ملّت بزرگتان که در تمام میادین «صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ، فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ، وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا - به آنچه با خدا بر آن پیمان بستند، صادقانه وفا کردند، برخی از آنان پیمانشان را به انجام رساندند [و به شرف شهادت نایل شدند] و برخی از آنان [شهادت را] انتظار می برند و هیچ تغییر و تبدیلی [در پیمانشان] نداده‌اند- ۳۲ سوره‌مبارکه‌ی احزاب».

در قالب دو کلام مختصر دوست دارم عرایضی [خدمتتان] داشته‌باشم:

کلامی برای عرب و لبنانیان، و کلامی برای جناب رئیس جمهور و هیئت هم‌راه.

امروز در کلام اوّل می‌خواهم شهادتی برای خدا بدهم که آن را خدمتتان عرض می‌کنم، چرا که واجبی متعلّق به جمهوری اسلامی از سوی رهبر و رئیس‌جمهور، حکومت و مردم آن، بر گردن من است.

در لبنان، فلسطین و منطقه‌ی عربی ما افرادی موجودند که مدام از پروژه‌ی ایرانی، که در خیال خود تصویر کرده‌اند، و پروژه‌ای عربی در مقابله‌ی با آن و پروژه‌ی [طرح ریزی شده توسّط] ایران برای فلسطین، لبنان و پروژه‌ی ایران برای منطقه‌ی عربی صحبت می‌کنند. شکل و محتوایی، با زمینه‌ی سلبی، برای این پروژه تصوّر می‌کنند، و به ترساندن حکومت‌ها و مردم جهان عربی‌مان می‌پردازند. من به عنوان یکی از افرادی که رابطه‌ای قدیمی با مراکز تصمیم‌گیری در ایران دارند، به عنوان یک نفر و با صداقت و بدون اغراق سخن می‌گویم.

[خطاب به عرب:] عرب، آن‌چه ایران در فلسطین می‌خواهد، همان است که مردم فلسطینی ساکن در فلسطین می‌خواهند، این پروژه‌ی ایران است، آن‌چه عرب می‌خواهد و شصت سال [در شصت سالی که از اشغال فلسطین می‌گذرد] آن را درخواست کردند. [و آن این است] که مقدّسات مربوط به اسلام و مسحیّت آن به صاحبان حقیقی آن بازگردد، و هر ساکنی به زمین، خانه و مزرعه‌ی خود بازگردد، و این مردم مظلوم دولت مستقلّ‌شان را در سرزمین با خون آزادگشته‌شان برپا کنند. این برنامه‌ی فلسطینیان است و همین است برنامه‌ی ایران برای فلسطین و نه هیچ چیز دیگر. این موضع امام خمینی و تصمیم قطعی امام خامنه‌ای است. و گناه این رئیس‌جمهور این است که با شفّافیّت، خلوص، صلابت و شجاعت از این موضع و دیدگاه در هر جایی از جهان، در ایالات متّحده در نیویورک، در ژنو یا هر جا که رفته، سخن گفته. سینه‌ی غرب به واسطه‌ی او تنگ می‌شود وقتی به حق می‌گوید، اسرائیل دولتی نامشروع است و باید نابود گردد.

آن‌چه ایران در لبنان می‌خواهد، همان است که ملّت لبنان می‌خواهند، که لبنان کشوری آزاده، اشغال نشده، خودکفا، آقای خود، مستقل، عزیز و بزرگ‌وار باشد. در مقابل چالش‌ها و تهدیدات با عزّت و سر بلند باشد. و در معادلات منطقه‌ای حاضر. و پروژه‌ی ایرانی دیگری وجود ندارد.

ایران در منطقه بر عهد مرام‌نامه‌های عرب است که در زمان رئیس‌جمهور مرحوم جمال عبدالنّصار در خارطوم منتشر گشت. سپس بسیاری [از سران] از آن عقب کشیدند. ایران عهد این مرام‌نامه‌ها را با امّت عرب تازه کرد.

برادران و خواهران بنده از سال ۱۹۹۲ در حزب‌الله این مسئولیّت را به عهده دارم، از هنگام شهادت سیّد و  مولایم سیّد عبّاس موسوی. در برابر شما شهادت می‌دهم ایران مستمرّا ما را حمایت کرده و هیچ‌گاه و هیچ روزی از ما موضعی نخواسته، چیزی را هم به ما امر نکرده و از ما توقّع تشکّر هم نداشته‌است. بل که این ما بودیم که طلب می‌کردیم، کمک می‌خواستیم و درخواست می‌کردیم. در کنار این که ما، [گفته‌ام] و این‌جا تکرارش می‌کنم، در کنار این که ما به ایمان عمیق‌مان به ولایت فقیه عادل، حکیم و شجاع افتخار می‌کنیم. ایران به هیچ وجه پروژه‌ی خاصّی ندارد. پروژه‌اش در لبنان پروژه‌ی لبنانیان است. و پروژه‌اش برای فلسطین همان پروژه‌ی فلسطینیان. و پروژه‌اش برای منطقه‌ی عربی پروژه‌ی ملّت‌های عرب است. و آن‌چه ایران در منطقه‌ی ما به انجام می‌رساند چنان که رهبر، رئیس‌جمهور، مسئولین، دانش‌مندان، مراجع، نخبگان و مردم می‌گویند، انجام واجب الهی‌ش است و این با عقیده و دینش یکی است.

مسئله‌ای دیگر: بعضی وجود دارند که مرتّبا می‌گویند ایران مرکز فتنه است و برای افتراق و جداسازی تلاش می‌کند. [پس] هم‌چنین این‌جا باید برای خدا به حق شهادت دهم که: قطعا جمهوری اسلامی ایران امروز در دنیای اسلامی‌مان، بل‌که در تمام عالم، از مهم‌ترین عوامل عظیم دفتن فتنه‌ها، پایان جنگ‌ها و یاری مستضعفین است.

چند هفته قبل هنگامی که کشیش آمریکایی تهدید به سوزاندن نسخه‌ای از قرآن شریف نمود و می‌رفت تا فتنه‌ی بزرگی در جهان میان مسلمانان و مسیحیان رخ دهد. امام خامنه‌ای سخنی تاریخی منتشر نمودند که به مسلمانان و مسیحیان، یک‌سان، هشدار می‌داد که کسی وجود دارد که می‌خواهد شما را به جان هم بیاندازد، کسی که می‌خواهد مسلمانان را تحریک کند جایی دیگر نسخه‌های از انجیل را بسوزانند، یا به مقدّسات مسیحیان توهین کنند. و [این گونه] مسلمانان و مسیحیان در جهان با یک‌دیگر به ورطه‌ی جنگ می‌لغزیدند.

امام و رهبر فرمودند: این فرد یک نفر بوده و متحمّل این مسئولیّت شده. و نباید به واسطه‌ی کار این مرد مسئولیّت را به گردن  مسیحیان و کلیساهای مسیحی بیاندازید. و با تمام صراحت فرمودند: ما مسلمانان هرگز به عمل مشابهی در مورد مقدسات مسیحیان [ادیان دیگر در متن اصلی] دست نخواهیم زد. پس فتنه بر افتاد.

و هنگامی که چند سال پیش گروه‌های خاصّی اقدام به انفجار مرقد امامین عسکریّین (علیهما السّلام) در سامرّا نمودند. و بعضی گروه‌ها تکفیرگر به انجام این عمل متّهم شدند، و نزدیک بود فتنه‌ای میان سنّی و شیعه رخ دهد و عراق و عالم اسلام از آن پریشان شود، و بسیاری آن را ترویج می‌کردند، امام خامنه‌ای، و در پس ایشان ملّت ایران، مجدّدا حاضر شدند برای این که با قدرت اعلام نمایند، آمریکا و اسرائیل پشت این انفجار ایستاده‌اند، و گروه‌های تکفیرگر با آمریکا و اسرائیل در ارتباطند و اهل سنّت مسئول این جنایت نخواهند بود. و به شیعه اجازه نمی‌دهند مسئولیّت این جنایت متوجّه آنان گرداند.

و هم‌چنین چند هفته قبل که فردی شیعی (که شیعه از او بی‌گانه است) در یک سخن‌رانی در لندن انجام داد و در آن به امّ المؤمنین عایشه و بعضی صحابه‌ی رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم و رضوان الله علیهم) توهین نمود. و بعضی ماه‌واره‌های فتنه انگیز عربی اقدام به ترویج و تکرار این فحّاشی نمودند. و می‌رفت تا فتنه‌ای ایجاد شود. امام خامنه‌ای فتوای معروف خویش را صادر نموده و گفتند:«توهین به نمادهای برادران اهل تسنّن‌مان مخصوصا توهین به هم‌سر پیام‌بر صلّی الله علیه و آله به آن‌چه موجب کاستن شرف وی بشود حرام می‌باشد و بل‌که این موضوع درباره‌ی هم‌سر پیام‌بران مخصوصا آقای پیام‌بران رسول اعظم صلّی الله علیه و آله و سلّم ممنوع می‌باشد.» پس فتنه بر افتاد.

 نتیجه‌ای که ایران، رهبر، رئیس‌جمهور، حکومت و مردم آن روی آن تاکید می‌کنند [این است که]: وقتی مسلمانی مرتکب خطایی شد، به همه‌ی مسلمانان نگیرید. وقتی یک مسیحی خطایی مرتکب شد، از تمام مسیحیان حساب نکشید. وقتی شیعه‌ای خطایی کرد، به حساب شیعه نگذارید. هنگامی که یک اهل تسنّن خطایی کرد، تسنّن را محاکمه نکنید. چرا به سرعت با پاهای خود به سمت فته‌ای برویم که آمریکا می‌خواهد؟

این است ایرانی که آزموده‌ایمش و [نتایجی را که باید] مشاهده نموده‌ایم. و شهادت می‌دهیم در جای‌گاه قدرت، علم، حکمت و مسئولیّت تاریخی؛ ایران ضمانتی برای امّت، وحدت، مقاومت و مسائل عرب، مسلمین و مستضعفین است.

[خطاب:] لبنانیان، فلسطینیان، عرب: این جمهوری اسلامی با رهبری، حکومت و ملّتش نعمتی خداوند است برای شما، پس آن را مغنتم بشمارید و خداوند را به خاطر آن شکر کنید. و به آمریکا و اسرائیلی که از آن‌ها در تمام جهان عربی و اسلامی‌مان جز جنگ، ویرانی، خرابی، بیرون راندن، جنایت و هتک مقدّسات ندیدیم گوش نسپارید.

امّا کلام آخر که تشکّری است برای رهبر، رئیس‌جمهور، حکومت و مردم جمهوری اسلامی ایران. جناب رئیس جمهور از شما به خاطر بازدید و محبّتتان، شجاعت و حکمتتان، تواضع و خدمت بزرگتان نسبت به مردمتان و مسائل امّت، حمایت و پشتیبانی‌تان از ما در تمام شرایط، شدائد و سختی‌ها تشکّر می‌کنیم. و شما تشکّری نخواستید. از حضورتان میان ما بر زمین ضاحیه‌ی جنوبی، زمین عزّت، ایستادگی و حضورتان میان ما تشکّر می‌کنیم. تشکّر به خاطر حضورتان میان ما. «چشم ما روشن، خیلی خوش آمدید. خیلی خوش آمدید.» [به فارسی].

و السّلام علیکم و رحمت الله و برکاته.


 

بیاناتی در این رابطه با موضوعات:

دغدغه‌های امت

دغدغه‌های امت

صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

رادیو اینترنتی

نمایه

صفحه ویژه جنگ ۳۳ روزه
بخش کوتاهی از مصاحبه سید حسن نصرالله با شبکه المیادین به روایت دوربین دوم

نماهنگ

کتاب


سید حسن نصرالله