بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع

بیانات

11 دی 1401

پیام تصویری به مراسم بزرگداشت دومین سالگرد رحلت آیت الله مصباح یزدی

|فارسی|عربی|
«

بسم الله الرحمن الرحیم

و الحمد الله رب العالمین و الصلات والسلام علی سید الأنبیاء و المرسلین محمد وآله الطیبین الطاهرین.

خانواده‌ی گرامی حضرت علامه آیت‌‌الله مصباح یزدی(قدس سره)،
سروران عزیز در ستاد گرامی‌داشت سالگرد آیت‌ الله مصباح یزدی(قدس سره)،
شرکت‌‌کنندگان عزیز در کنگره‌ی بین‌المللی بزرگداشت دومین سالگرد [درگذشت] علامه‌ی اندیشمند آیت‌‌الله مصباح یزدی(رضوان الله علیه)

سلام علیکم و رحمت الله و برکاته

«آنان که پیام‌هاى خدا را ابلاغ مى‏‌کنند و از او مى‏‌ترسند و از هیچ کس جز خدا بیم ندارند و خدا براى حسابرسى بسنده است (احزاب/۳۹)»

دومین سالگرد رحلت علامه‌ی بزرگ حضرت آیت‌‌الله شیخ‌ محمدتقی مصباح یزدی(رضوان الله تعالی علیه) در حالی از راه می‌‌رسد که احساس فقدان او همچنان سنگین است و جای او پر نمی‌شود. نه دریای دانش او مانندی دارد و نه بصیرت عظیمش نظیری.

او زندگی‌‌اش را به خدمت اراده‌ی الهی گماشته بود و هستی‌اش در راه خدا بود. سخن خدا را رفعت می‌بخشید و نامش را بر زبان جاری می‌ساخت و به راه او راهنمایی می‌‌کرد. از آن‌جا که خداوند برای هرکس که بخواهد چند برابر می‌‌کند، آن جایگاه عظیم را به ایشان بخشید. چه این‌که او شخصیتی یگانه و استثنائی در جهان اسلام بود.

حوزه‌‌های علمیه و محافل علمی، او را فقیهی سترگ و فیلسوفی درخشان و نوآور یافتند که یک انقلاب علمی در ساحت اندیشه و فراورده‌های اندیشه‌ای فراوانی را در اختیار مراکز علم و معرفت و پژوهشگران اهل فرهنگ گذاشت. وی به عنوان پیش‌گام، با اندیشه‌ی گیرا و موضع‌گیری‌های روشنش در حوزه‌های مختلف فکری معاصر به دفاع از اسلام و انقلاب پرداخت.

در مسائل بسیار، پاسخ‌‌هایی شفابخش تدارک نمود که پژوهشگران را با ژرفای اندیشه و سلامت سخنش سیراب ساخت. امت در ساحت نظریه‌‌پردازی برای مفاهیم و اندیشه‌‌های اسلامی از کم‌تر شخصیتی به بلندای دانش و اندیشه‌ی او برخوردار بوده است.

خداوند بر برادران ما در حزب‌‌الله، شامل فرماندهان و روحانیان و کادر و مجاهدان منت نهاد که از فیض او بهره‌‌مند شوند و از مقربان او باشند و به محضرش شرفیاب گردند تا از نفس مطمئنه و روح پرجذبه‌ی او الهام گیرند و چنین سیراب شوند؛ چه، برادران ما در طول دهه‌های گذشته در ایام پی‌درپی حضورشان در جمهوری اسلامی همیشه برای دیدار و بهره‌‌مندی از شراب دانش و نگاه و سلوک او مشتاق و مصر بودند.

ایشان به حق در همه‌ی مسائل فکری، اعتقادی و اخلاقیْ پناه و قبله و مقصد بود.

حضرت ایشان بزرگوارانه در لبنان به ملاقات ما آمد و با روحانیان، مجاهدان و عزیزان ما دیدار کرد و به نقطه‌‌های مرزی سرکشی کرد و با نیروهای مقاومت همنشین شد.

ما مفتخریم که مشمول دعای او در نمازها و خلوت‌‌هایش و مورد قدرشناسی و مایه‌ی دل‌بستگی ایشان بودیم.

حضرت ایشان مردی خدایی بود که مأموریت داشت ایمان را تثبیت کند و عمق و اصالت‌ ببخشد و همواره بر ایمان، یقین و تسلیم می‌‌افزود.

رابطه‌ی حضرت ایشان با حزب‌‌الله بسیار عمق عاطفی یافت؛ و مواضع بسیار تأییدآمیز ایشان نسبت به حزب‌ الله بازتاب همین موضوع است. ایشان خود معتقد بود اخلاص حزب الله و ارتباط عمیقش با ولیّ فقیه، چنین مواضعی را طلب می‌کند و به همین علت، حضرت ایشان تا بیش‌ترین حد پشتیبان و یاور مقاومت بود.

ژرفا و گستره‌ی بینش و معرفت ایشان درباره‌ی اسلام، رابطه‌ی ایشان را با ولایت عمق بخشید و بدین جهت ایشان دژی استوار در خط مقدم دفاع از ولایت فقیه و رهبری امام خمینی(قدس سره) و امام خامنه‌‌ای(دام ظله) بود. در این خط ثابت‌ قدم و تأثیر‌گذار ماند و نیروهای متخصصی تربیت کرد که برای گسترش و امتدادبخشی به این اندیشه یعنی خط فکری نبوت مشارکت کنند. به همین علت تمام تلاش و حرکت او برای گستراندن ریشه‌‌های این مسیر مبارک بود.

وی (رضوان الله علیه) دریافته بود که تمسک به راه ولایت و ارتباط با آن و اطاعت از آن مایه‌ی آسیب‌ناپذیری، محور وحدت، منبع قدرت و راه پیروزی امت است؛ بلکه حتی اطاعت از ولیّ شرط اساسی رسیدن به رضوان الهی است.

امروز بیش‌ از‌ پیش نیازمند بهره‌گیری کامل از میراث عظیم آن سفرکرده‌ی عظیم‌الشأن در اندیشه و رفتار و پایداری و زهد و اخلاص هستیم.

درگذشت ایشان به‌حق خسارتی بزرگ برای امت و اندیشه‌ی ایمانی و انسانی و انقلاب اسلامی ایران و حوزه‌‌های علمیه بود.

ما در حزب‌ الله، اندیشه‌‌ای نورانی و پرجاذبه، عزیزی گران‌سنگ، آغوشی پذیرا، دستی حمایتگر و دعایی صادقانه را از دست دادیم.

با خداوند بر سر خواسته‌ی ایشان که بر وفق آن کوشید و به سوی آن دعوت کرد پیمان می‌‌بندیم؛ و آن خواسته عبارت بود از اخلاص برای خدا، پایداری در پیمودن راهش، و ثبات قدم در مسیر ولایت.

والحمد الله رب العالمین.

 


 

بیاناتی در این رابطه با موضوعات:

دغدغه‌های امت

دغدغه‌های امت

صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

رادیو اینترنتی

نمایه

صفحه ویژه جنگ ۳۳ روزه
بخش کوتاهی از مصاحبه سید حسن نصرالله با شبکه المیادین به روایت دوربین دوم

نماهنگ

کتاب


سید حسن نصرالله