بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع
سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان: بیانات پیرامون مسائل داخلی لبنان

بیانات

19 خرداد 1401

سخنرانی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، پیرامون مسائل داخلی لبنان

|فیلم|صوت|
در حال ترجمه
بخش‌هایی از متن بیانات:

کشور و شرایط اقتصادی، مالی، پولی، معیشتی و حیاتی کشور به سمتی می‌رود که ما فرصت نداریم حتی در همین اندازه وقت از دست بدهیم. یعنی اگر لبنان بتواند شش ماه بعد یا یک سال بعد به یک میلیارد دلار دست پیدا کند، همه‌ی مسئولان و لبنانی‌ها وظیفه دارند بکوشند شش ماه بعد به آن دست پیدا کنند چون این موضوع برای لبنان و ملت لبنان سرنوشت‌ساز شده است... لبنان بسیار [به نفت چاه کاریش] نیازمند است. چون یک بار حق با شماست اما عجله ندارید و ناچار و گوشه‌ی رینگ نیستید. می‌توانید کار را یک، دو، سه یا چهار سال عقب بیاندازید و نمی‌خواهید برای این موضوع در منطقه، کشور و جهان مشکل ایجاد کنید اما یک بار شما موقعیت‌های بسیار خطرناکی پیش رو دارید. مثل صحبتی که درباره‌ی شرایط اقتصادی و فروپاشی در لبنان هست.   

***

امریکا و اسرائیل به ملت لبنان چه می‌گویند؟ می‌گویند در مورد منطقه‌ی [مرزی] مورد اختلاف که حق ندارید صحبتی بکنید. ما می‌خواهیم [نفت] استخراج کنیم و هیچ کس حق ندارد حرفی بزند. حتی در منطقه‌ای که مورد اختلاف نیست و بی‌هیچ‌بحثی متعلق به شماست، نیز نباید حفاری، کشف و استخراجی صورت بگیرد. یعنی ما می‌خواهیم از گرسنگی بکشیمتان!  می‌خواهیم از گرسنگی بکشیمتان! خب، پس به قول معروف بنشینیم عزا بگیریم؟ الآن نیازی هست که بنده بیایم بگویم ارزش لیره‌ی لبنان چقدر شده؟ حقوق افسران و سربازان و نظامیان و کارمندان حکومت که امروز دردسرساز شده، یک یا دو یا سه میلیون لیره است و چه می‌خواهند بکنند؟ قیمت نان چقدر شده؟ اجاره‌خانه چقدر است؟ و... و... و... بله. این‌ها دارند کشور را به سمت گرسنگی می‌برند. به سمت گرسنگی، نه جنگ سیاسی. ان شاءالله در لبنان جنگ داخلی نخواهد شد. به هیچ کس اجازه داده نخواهد شد در لبنان جنگ داخلی به راه بیاندازد. اما وقتی گرسنگی به این شیوه گسترش یابد، خطر بزرگی برای امنیت اجتماعی پیش خواهد آمد که شاید بدتر از جنگ داخلی باشد. در جنگ داخلی بالاخره برخی خیابان‌ها، خط تماس [و خط مقدم درگیری] است ولی پشت خطوط تماس، امن است. اما وقتی امنیت اجتماعی از بین رفت، شخص، دانشجو، خانم، زن، مادر، پدر و... هیچ کس نمی‌تواند در خیابان راه برود چون نمی‌داند کی می‌خواهند بیایند بدزدندش، غارتش کنند و اسلحه روی سرش بگذارند. پس امریکا و اسرائیل در سیاستی که تا این لحظه در قبال لبنان به کار بسته‌اند، می‌خواهند این کشور را به گرسنگی و فروپاشی بکشانند.
خب، ما گزینه‌ی دیگری داریم. می‌توانیم نه گرسنه شویم و نه فرو بپاشیم. ما یک گنج بزرگ داریم. البته ممکن است خطرناک و ماجراجویانه باشد. نمی‌گویم چنین نیست. اما داده‌های منطقه‌ای و بین المللی و نقاط قوت و ضعف نشان می‌دهند لبنان امروز قوی و از همیشه قدرتمندتر است و اسرائیل به اندازه‌ی گذشته قدرتمند نیست و نقاط ضعف بسیاری دارد. پس اگر موضع رسمی و مردمی یکپارچه‌ای وجود داشته باشد، با توجه عوامل قدرت رسمی موجود در لبنان، اگر دشمن پی ببرد این یک نبرد ملی است و همه اصرار دارند از این حقوق محافظت و دفاع کنند، قطعا ما در این نبرد پیروز می‌شویم و شاید نیازی به ماجراجویی و جنگ هم نداشته باشیم. این عرض آخرم است. لبنانی‌ها در آستانه‌ی این چالش بزرگ درباره‌ی سرنوشتشان هستند. مسئله مرز یا یک چاه نفت یا یک چاه گاز نیست. مسئله به سرنوشت اقتصادی، معیشتی، حیاتی، امنیتی و سیاسی کشور تبدیل شده است. آیا ما در حد و اندازه‌ی چنین سرنوشت و مسئولیتی هستیم؟ اگر هستیم بسم الله.   


 

بیاناتی در این رابطه با موضوعات:

دغدغه‌های امت

دغدغه‌های امت

صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

رادیو اینترنتی

نمایه

صفحه ویژه جنگ ۳۳ روزه
بخش کوتاهی از مصاحبه سید حسن نصرالله با شبکه المیادین به روایت دوربین دوم

نماهنگ

کتاب


سید حسن نصرالله