بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع


وعده‌ی صادق

پرونده‌ای درباره‌ی نبرد ۳۳ روزه‌ی حزب الله
پرونده‌ی ویژه‌ی شماره‌ی ۱۰۲ هفته‌نامه‌ی پنجره
 


«وَ نُرِیدُ أَن نمُن‎ عَلَی الذِین‎ اسْتُضْعِفُواْ فِی الاْرْض‎ وَ نَجْعَلَهُم‎ أَئمة‎ وَ نَجْعَلَهُم‎ الْوَاَرِثِین‎.

قرآن کریم در آیه پنجم سوره مباره قصص، سخن از سنتی الهی به میان آورده که در قرن حاضر، بشر روز به روز به معنی واقعی آن نزدیک‎تر می‎شود؛ «ما اراده کردیم که منت گذاریم بر کسانی که در زمین ضعیف شمرده می‏شدند و آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم.» خداوند در این آیه می‎فرماید که ما اراده کرده‎ایم و بدین ترتیب، اراده الهی برای همه اعصار و قرون و همه اقوام و جمعیت‎هاست،‎ چنان‎که علامه طباطبایی در تفسیر المیزان، منظور از وارثان زمین را کسانی می‎داند که نیروهای بالفعل و بالقوه دارند، ولی از سوی ظالمان و جباران سخت در فشار قرار گرفته‎اند.

به جرأت می‎توان گفت پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه سال 1357، یکی از برجسته‎ترین و مهم‎ترین اتفاقات قرن اخیر است؛ جایی‎که ملت ایران بعد از مبارزه‎ای طولانی‏مدت توانست طومار حاکمان جباری را که بیش از 2 هزار و 500 سال بر آن‎ها حکومت کرده بودند، در هم بپیچد و مصداق همین آیه شریفه باشد که مستضعفان، وارثان زمین هستند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و صدور اندیشه‎ها و آرمان‎های بنیانگذار کبیر آن، حضرت امام خمینی (رحمت‎الله‎علیه)، در میان ملت‎های دیگر منطقه خاورمیانه و حتی سرتاسر جهان، شاهد ایجاد تحرکات و تشکیل گروه‎های سیاسی جدیدی بودیم که با تأسی از آرمان‌هاي جمهوری اسلامی ایران پا به عرصه وجود نهادند. حزب‎الله لبنان یکی از برجسته‎ترین این گروه‎هاست که توانست با تأسی از اندیشه‎های امام و رهبری، رفته‎رفته به چنان قدرتی تبدیل شود که بتواند هیمنه استکبار جهانی را به سخره بگیرد و تهدیدی بزرگ برای رژیم صهیونیستی به‎شمار برود. این گروه کوچک و مردمی بارها نشان داده که با ایمان و عقیده می‎توان بر ظلم و پلیدی فائق آمد که نمونه‎های این موفقیت را در رویارویی‎های متعدد با اشغالگران رژیم صهیونیستی به دفعات شاهد بودیم. نبرد 33 یا 34 روزه‎ای که در سال 2006 میلادی میان حزب‎الله لبنان و ارتش تا دندان مسلح اسراییل انجام شد، یکی از برجسته‎ترین شواهد در همین زمینه است که بار دیگر این وعده صادق الهی را گوشزد کرد که آینده جهان در اختیار مستضعفان است.


 در این رابطه از خارج از این پایگاه:
وعده‌ی صادق/ علی رجبی
نبرد 60 ساله/ مهدی پورصفا/ نگاهی گذرا به نبردهای صورت گرفته میان لبنان و اسراییل
جنگ عقیده/ دکتر محمدصادق کوشکی/ دلایل پیروزی حزب الله در نبرد وعده‌ی صادق
اسرائیل در اندیشه‌ی فرار از سرزمین‌های اشغالی/ جنگ 33 روزه و پیامدهای آن در گفت‏و‏گو با غضنفر رکن‎آبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان
اعتماد در قلب دشمن/ مهدی بهرامی/ وعده‌های صادق سیّد حسن
مقاومت غزه ادامه پیروزی حزب الله/ مهدی مهدیان/ نگاهی به علل و آثار جنگ 33 روزه در گفت‏و‏گو با مسعود ادریسی، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در بیروت
تا اورشليم و فراتر از آن/ نقشه استراتژيك جنـگ٣٣ روزه
قربانیان تروریسم اسراییل /خلاصه‌ای از یک گزارش، رابرت فیسک، ایندیپندنت
پهلوان پنبه‎ای به نام اسراییل/ امیر عزیزی/ مقایسه دکترین تهاجمی اسراییل و دکترین تدافعی حزب الله
قدرت پوشالی/ حامد نعمت اللهی/ نگاه غربی به شکست صهیونیستی


نسخه‌ی پی.دی.اف

بیانات و مطالبی در این رابطه با موضوعات:

دغدغه‌های امت

دغدغه‌های امت

صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

رادیو اینترنتی

نمایه

صفحه ویژه جنگ ۳۳ روزه

نماهنگ

کتاب


سید حسن نصرالله