بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع
سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان: بیانات در عید مقاومت و آزادسازی، هجدهمین سالگرد آزادسازی جنوب لبنان

بیانات

4 خرداد 1397

سخنرانی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، در عید مقاومت و آزادسازی، هجدهمین سالگرد آزادسازی جنوب لبنان

|عربی|فیلم|صوت|
در حال ترجمه
بخش‌هایی از متن بیانات:

فرازها:

با توجه به شرایط این روزهای شهر قدس و دیگر مناطق فلسطین، روز قدس امسال باید با توجه ویژه‌ی مردمی و سیاسی و رسانه‌ای برگزار شود. به‌ویژه پس از اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط ترامپ و انتقال سفارت آمریکا به این شهر. همچنین همه باید توجه ویژه‌ای به راهپیمایی‌های بازگشت داشته باشیم.

ماه رمضان ماه تفریح و وقت‌گذرانی و تنبلی نیست بلکه ماه بهره‌مندی از همه‌ی روزها و شب‌های پربرکت آن است.

همه‌ی پیروزی‌های مقاومت در وضعیتی رخ دادند که هیچ برابری‌ای در نیروها وجود نداشت و تا امروز نیز وجود ندارد. همچنین پیروزی سال ۲۰۰۰ زمانی رخ داد که امکانات مقاومت حتی نسبت به امروز نیز در سطح بسیار پایین‌تری قرار داشت؛ چه در سطح نیروهای انسانی تمام‌وقت و داوطلب و چه در سطح میزان و نوع سلاح‌ها. بنده در برخی جلسه‌های داخلی می‌گفتم پیش از سال ۲۰۰۰ اگر مقاومت می‌خواست در یکی از خطوط، عملیات کند باید امکانات، خمپاره‌اندازها، اسلحه‌ها و سلاح‌های ضدزرهی‌اش را از همه‌ی خطوط دیگر به آن منطقه منتقل می‌کرد. با این اوصاف، این پیروزی الهی رخ داد. جا دارد به ابعاد اخلاقی و انسانی و برکات عظیم این پیروزی پرداخته شود. به میزان امکانات مقاومت اشاره کردم تا بگویم این پیروزی با صبر و ایمان به دست آمد نه با امکانات و نفرات. خداوند این پیروزی را به مردم لبنان عطا کرد زیرا شایسته‌ی آن بودند. انسان هیچ وقت یک شیء ارزشمند که پول و زندگی‌اش را صرف آن کرده به دست یک بچه نمی‌سپارد که خرابش کند. خداوند پس از آن‌که صداقت، اخلاص، صفا و وفاداری مردم لبنان را مشاهده کرد و دید به دنبال بهانه نمی‌گردند، این پیروزی را بر آن‌ها نازل کرد.

مردم و مقاومان با رفتارشان ثابت کردند شایسته‌ی پیروزی سال ۲۰۰۰ بودند. آن‌ها شاکرانه و وفادارانه به پاسداری از این پیروزی که ثمره‌ی مقاومت فرزندانشان بود، پرداختند. در پیروزی سال ۲۰۰۰ جان و مال همه‌ی مردم حتی مزدوران دشمن حفظ شد. مردم قدر پیروزی الهی را دانستند و آن را شکر و حفظ کردند.
همچنین در جولای سال ۲۰۰۶ مردم با ایستادگی و جان‌فشانی و وفاداری‌شان در طول ۳۳ روز بار دیگر لیاقت خود را برای دریافت پیروزی ثابت کردند. روز پس از تصویب قطعنامه نیز با بازگشت سریع به ویرانه‌ی خانه‌هایشان در جنوب نشان دادند اهل پاسداری از این پیروزی تازه‌اند.

هیچ کدام از ارعاب‌ها، تهدیدها، محاصره‌ها و لیست‌های سازمان‌های تروریستی نفعی نخواهند بخشید چون دشمن با یک ملت طرف است. ما به دنبال جنگ نیستیم اما از آن نیز نمی‌ترسیم. بنده شخصا وقتی درباره‌ی یقین به پیروزی در جنگ آینده (که خداوند دورش گرداند) صحبت می‌کنم، با تکیه به خداوندی است که ما با او هستیم و به همین علت نیز او با ماست و ما را تنها نمی‌گذارد و با تکیه به ملت مقاوممان است که شایسته‌ی نزول پیروزی الهی هستند. در انتخابات اخیر نیز با وجود این‌که برخی مردم، نکاتی داشتند اما برای پاسداری، محافظت و تقویت مقاومت پای صندوق‌های رأی آمدند.

محاصره‌ها و تحریم‌های آمریکایی و خلیجی علیه مقاومت در قالب‌های مختلف از جمله لیست سازمان‌های تروریستی، ادامه دارد و البته بخشی از آن‌ها تازه است. بنده چون این تحریم‌ها بخشی از نبرد علیه مقاومت هستند به آن‌ها می‌پردازم. تحریم‌های قبلی، شامل قرار دادن نام بخشی از فرماندهان سیاسی و نظامی حزب الله در لیست سازمان‌های تروریستی سازمان همکاری‌های خلیج و لیست‌های سعودی بود. تحریم‌های جدید درباره‌ی بنده و برخی برادرانم وضع شده‌اند. همان‌طور که دیگران نیز اشاره کردند این تحریم‌ها هیچ تأثیر مالی و مادی روی ما ندارند چون ما نه پولی داریم و نه پس‌اندازی و نه معامله و تجارتی. هدف این تحریم‌ها ترساندن و دور کردن مردم از ما و ایجاد فشار روحی و روانی است.

بخش آزاردهنده‌ی این تحریم‌ها، صدمه زدن به مردم، کارگاه‌ها، مجموعه‌ها و گروه‌های دیگری غیر از ماست که نیازمند رفت و آمد و معامله‌های بانکی هستند. در مورد تحریم ما هرقدر می‌خواهید شوخی کنید اما تحریم مردم معمولی قابل پذیرش نیست. حکومت باید این موضوع را با جدیت پی‌گیری کند و اجازه ندهد این تحریم‌ها در بانک‌های داخلی اجرایی شوند و حتی برخی کاسه‌ی داغ‌تر از آش آمریکایی‌ها باشند. این یک پروژه و روند آمریکایی اسرائیلی با همکاری کشورهای خلیج است و به همین‌جا ختم نمی‌شود. حکومت لبنان نباید اجازه دهد زندگی گروه‌های لبنانی ساکن آفریقا و اروپا تحت تأثیر این تحریم‌ها قرار گیرد. خیلی از این افراد هیچ ارتباطی با مقاومت ندارند یا مثلا ممکن است به تکفل ایتام شهدا یا مهاجران کمکی کرده باشند. حکومت وظیفه دارد نگذارد این افراد برای ملی‌گرا بودن و شرافتشان و کمک به آزادسازی کشورشان از دست دشمن، مجازات شوند. این تحریم‌ها بی‌هدف صورت نمی‌گیرند و ما باید با اهداف آن‌ها مقابله کنیم.

مهم‌ترین هدف این تحریم‌ها وارد آوردن فشار روحی و روانی و مالی و اقتصادی به ملت ما برای وادار کردنشان به عقب‌نشینی است. همچنین آن‌ها می‌خواهند دوستان و همراهان ما را بترسانند و به قول خودشان همه‌ی منابع مالی ما را بخشکانند. فشارهایی که به ایران نیز وارد می‌شود به همین علت است. ایران این افتخار را دارد که در جایگاه حامی گروه‌های مقاومت قرار گرفته است. ۱۲ درخواستی که وزیر امورخارجه‌ی آمریکا از ایران مطرح کرد دیدید. آن‌ها می‌خواهند جمهوری اسلامی یک کشور ضعیف، بدون موشک، بدون انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، بدون تأثیر منطقه‌ای، غارت‌شده و همچون بسیاری کشورهای دیگر باشد که آمریکایی‌ها مسئولان رده‌ی اولش را عزل و نصب کنند.

اگر بخواهیم دشمنمان را درک کنیم، این تحریم‌ها بخشی از نبرد موجود در منطقه هستند. حزب الله، اسرائیل را که پایگاه پیشرفته‌ی نظامی آمریکا در منطقه است و به ارتش شکست‌ناپذیر معروف بود، شکست داد و موجب تغییر فرهنگی عظیمی در منطقه شد. همچنین در شکست پروژه‌ی تکفیر مشارکت کرد. حزب الله واقعا و نه فقط در سطح شعار، خواستار استقلال است. دیروز هواپیماهای اسرائیلی از آسمان لبنان، سوریه را بمباران کردند. کسانی که مدعی استقلال لبنان هستند کجایند؟ ما مخالف سرسپردگی به آمریکایی‌ها یا هر کس دیگر هستیم. تحریم‌های این روزها به این علت صورت می‌گیرند. همان‌طور که وقتی یک خانواده، شهید می‌دهد همه‌ی اعضای دیگر خانواده متحمل هزینه‌هایی می‌شوند، ما نیز این تحریم‌ها را بخشی از هزینه‌های مقاومت و بخشی از نبرد می‌دانیم.

هیچ کدام از این تحریم‌ها، کشتارها و جنگ‌ها هیچ تأثیری رو عزم و اراده و اصرار ما نخواهند داشت و به هیچ نتیجه‌ای نخواهند رسید. ما انسان هستیم و رنج می‌بریم اما نمی‌ترسیم و عقب‌نشینی نمی‌کنیم. در بدترین حالت اگر این فعالیت‌ها کاملا نتیجه‌بخش باشد و همه‌ی پول‌هایی که به ما می‌رسد قطع شود باز هم ما عقب‌نشینی نمی‌کنیم. بنده به آمریکایی‌ها و دست‌نشانده‌هایشان می‌گویم شما این مقاومت و مردم را نشناخته‌اید. ما با دوستان شوخی می‌کنیم و می‌گوییم این‌ها انسان‌ها را به شکل دلار می‌بینند. درکی از فعالیت عقیدتی و ملی‌گرایانه و انسان‌دوستانه ندارند. ارزش انسان در نگاه آن‌ها به دارایی‌هایش است نه به «آن‌چه آن را نیکو می‌داند». آن‌ها خیال می‌کنند و می‌گویند این‌ها مزدور ایران یا سوریه هستند و اگر پولشان قطع شود دیگر نمی‌جنگند. این مقاومت لبنان و فلسطین و این مردمی که هر جمعه در غزه تظاهرات می‌کنند مزدور هیچ کس نیستند. این مقاومان و خانواده‌هایشان، آرمانی دارند و حاضرند جان و عزیزانشان را برای آن آرمان بدهند. هیچ لیست و تحریم و خشکاندنی هم نمی‌تواند آن‌ها را از رسیدن به این هدف باز بدارد. نسل متولدان دهه‌ی ۹۰ میلادی با وجود همه‌ی تبلیغات و فشارها و در حالی که سازمان همکاری‌های خلیج حتی حرمت ماه رمضان را در بمباران ملت یمن نگه نمی‌دارد، امروز در لبنان و فلسطین در حال مشارکت در شکست پروژه‌ی آمریکا در منطقه هستند.

مغرب روابطش را با ایران قطع کرد و علت آن را ارتباط حزب الله با جبهه‌ی پولیساریو اعلام کرد. وزیر خارجه‌ی ایران به وزیر خارجه‌ی مغرب وعده داد این موضوع را پی‌گیری می‌کند و از او درخواست کرد لطفا پرونده‌ی اسناد مربوط به این ارتباط را به ما بدهید. وزیر خارجه‌ی مغرب گفت ما تنها تعدادی اسم داریم و آن اسم‌ها را برای طرف ایرانی خواند. وزیر امور خارجه‌ی ایران گفت پس لطف کنید همین کاغذی را که این نام‌ها رویش نوشته شده است، به من بدهید اما طرف مغربی امتناع کرد! نه صوتی دارند، نه سندی، نه شاهدی. کاملا معلوم است سازمان اطلاعات اسرائیل نام تعدادی از برادران ما را که اصلا در شاخه‌ی نظامی کار نمی‌کنند و حتی با یکدیگر نیز ارتباطی ندارند، بهشان داده است. در هر صورت ما با جبهه‌ی پولیساریو هیچ ارتباطی حتی ارتباط سیاسی نیز نداریم. بنده در مورد این گروه هیچ موضع مثبت یا منفی نمی‌گیرم چون ما درباره‌شان تحقیق نکرده‌ایم. نام شهر محل فعالیتشان را نیز حفظ نیستم چون اولین بار بود چنین نامی می‌شنیدم. جالب است مقاومتی که امروز آن را به دروغ به دخالت در همه‌جای جهان متهم می‌کنند، در حالی سال ۲۰۰۰ به پیروزی رسید که از سال ۱۹۹۲ در لیست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته بود و هیچ ارتباط خارجی جز چند دوست در سفارت‌های الجزائر و سودان نداشت.


عده‌ای گفتند حزب الله از ترس حوادث آینده یا لیست تحریم‌های آمریکایی خواستار تشکیل سریع دولت لبنان است. این درست نیست. همان‌طوری که در همه‌ی سال‌های گذشته می‌گفتم، ما تمامی تحولات منطقه را به نفع خودمان می‌دانیم و به خداوند، ملت و خودمان اطمینان داریم. بله، ما به علت منافع ملی لبنان خواستار تشکیل سریع‌تر دولت هستیم. الحمدلله رئیس و نایب‌رئیس و اعضای هیئت‌رئیسه‌ی مجلس انتخاب شدند. همچنین نخست‌وزیر در یک روند سریع، خوب، مثبت و روان انتخاب شد و امروز همه در انتظار تشکیل کابینه‌اند. همچنین برخی گفتند حزب الله شرط‌های فلج‌کننده گذاشته است. ما هیچ شرطی نگذاشته‌ایم و نخواهیم گذاشت. بله، روند تشکیل کابینه پیچیدگی‌های خودش را دارد و گروه‌های مختلف نمایندگان در حال دیدار با نخست‌وزیر هستند. ما خواستار یک دولت قدرتمند جدی هستیم که در بالاترین میزان ممکن از گروه‌های مختلف ملت نمایندگی کند. همچنین ما از همه‌ی گروه‌ها درخواست کردیم در دیدارها، برنامه‌هایشان را به همراه داشته باشند. بنده همه‌ی برنامه‌های انتخاباتی احزاب، نیروها و گروه‌های مختلف را در لبنان مطالعه کردم. امروز همه از مبارزه با فساد، حل مشکل پسماندها، موضوع برق، مناطق محروم و تمرکززدایی اداری صحبت می‌کنند. اما در کنار کمیت و کیفیت باید صداقت و وفاداری نیز وجود داشته باشد. همچنین گفته شد حزب الله خواستار یکی از وزارت‌خانه‌های اصلی شده است. ما چنین درخواستی نکرده‌ایم و در دیدارمان با نخست‌وزیر نیز چنین درخواستی نخواهیم کرد. این سهم جنبش امل است.

وزیران، نمایندگان و مسئولان حزب الله برای جلوگیری از فساد و حیف و میل منابع کشور مصمم هستند. این یک نبرد بزرگ ملی است و به یک مذهب معین مربوط نیست. در این مسیر ما به برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری، پی‌گیری و اجرا نیازمندیم. ما به زودی مشورت‌هایمان را با هم‌پیمانان و دوستمانمان آغاز می‌کنیم. به نظر می‌رسد همه در ضرورت اصل این موضوع اتفاق نظر دارند و دیدارها به مشورت و یافتن مواضع و سازوکارهای عملی مشترک اختصاص خواهد یافت تا بتوانیم همگی با همکاری یکدیگر جلوی فروپاشی کشور را بگیریم. ما طبق وعده‌ای که دادیم برای این موضوع یک پرونده‌ی اختصاصی در نظر گرفتیم که به صورت شفاف به بررسی این مسئله بپردازد. مسئول این پرونده نیز با وجود مشغله‌های فراوان بنده، زیر نظر مستقیم دبیرکل فعالیت می‌کند. ما در زمینه‌ی مبارزه با فساد حاضریم با گروه‌هایی که در برخی موارد دیگر به لحاظ استراتژیک با آن‌ها اختلاف داریم، وارد همکاری شویم. یکی از برادران را که در دل روند سیاسی و پارلمان است برای این موضوع انتخاب کردیم. البته برادران دیگری نیز از صفات لازم برای تصدی این مسئولیت برخوردار بودند. مسئول این پرونده، سید حسن فضل الله انتخاب شد و به زودی بخشی را برای پی‌گیری مستمر این پرونده با همکاری تمام بدنه‌ی حزب الله راه‌اندازی خواهد کرد. دیگر چاره‌ای جز پرداختن به این پرونده وجود ندارد و همه‌ی نیروهای سیاسی و رسانه‌ها و نویسندگان و دلسوزان باید در این زمینه همکاری کنند. همچنین کسی نگوید حزب الله از موضوع یا شخص خاصی عصبانی است به همین علت سراغ این پرونده رفته. ما نمی‌گوییم کشور فروپاشیده است اما اگر با همین روند حیف و میل، فساد و مالیات‌ها پیش برویم قطعا فرو خواهد پاشید. ما کشور را آزاد نکردیم و همچنان در حال جنگ و خون دادن نیستیم که پس از مدتی کشور فرو بپاشد و مردم همدیگر را به خاطر یک لقمه نان بکشند. مبارزه با این فساد یک مسئولیت بسیار بزرگ و جدی و استراتژیک و یکی از نبردهای مقاومت است.

 


 

بیاناتی در این رابطه با موضوعات:

دغدغه‌های امت

دغدغه‌های امت

صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

رادیو اینترنتی

نمایه

صفحه ویژه جنگ ۳۳ روزه
علت واقعی لغو حمله امریکا به ایران پس از سرنگونی RQ4

نماهنگ

کتاب


سید حسن نصرالله