بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع

بیانات

11 اردیبهشت 1397

سخنرانی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، در گردهمایی «وفاداری به خاک» حوزه‌های بعلبک هرمل و زحله

|عربی|فیلم|صوت|
در حال ترجمه
بخش‌هایی از متن بیانات:

فرازها:

در هفته‌های گذشته اهالی بقاع، نامه‌هایی که با خون و جوهر امضا شده بود، شمشیرهای اجدادی که به وسیله‌ی آن‌ها با استعمارگران و اشغال‌گران جنگیده بودند، تفنگ‌هایی قدیمی و سپرهای نمادینی را به نشانه‌ی زنده بودن روح و فرهنگ مقاومت در بقاع برای بنده فرستادند. در کمال تواضع از همه‌ی اهالی این منطقه برای موضع‌گیری و تأیید و همیاری‌شان تشکر می‌کنم. من جوانی‌ام را در این منطقه گذرانده‌ام و موضع‌گیری و مرزبانی را این‌جا آموخته‌ام و خودم را فرزند این منطقه می‌دانم. بقاع سرزمین امام سید موسی صدر، سید عباس موسوی و مجاهدانی است که از این سرزمین به سوی جنوب، سوریه و هرجایی که حضورشان لازم باشد، حرکت می‌کنند.

امشب شب ولادت امام مهدی(عج) امید همیشگی مستضعفان و مظلومان این جهان است. کسی که زمین را از برابری و سامان خواهد آکند، پس از آن‌که جهان از ظلم، تجاوز، استکبار، گرسنگی و فقر پر شده باشد. امشب شب دعا، مناجات و حوائج از الله است.

روز جهانی کارگر را به همه‌ی کارگران لبنان و جهان تبریک می‌گوییم. در فرهنگ اسلامی بر حقوق معنوی کارگران و زحمت‌کشان تأکید شده و آنان با مجاهدان در راه خدا مساوی دانسته شده‌اند. همچنین تأکید شده است حقوق مادی آن‌ها به طور کامل پرداخت شود.

در حوزه‌ی انتخابیه‌ی زحله یکی از ۶ نماینده، نماینده‌ی امل و حزب الله است. در این لیست، نمایندگانی از همه‌ی مذاهب حضور دارند. آن‌گونه که برخی تلاش می‌کنند جلوه دهند، این لیست نه به لحاظ سیاسی و نه به لحاظ مذهبی، لیست حزب الله نیست. حضور حزب الله در این لیست تنها از باب مشارکت در نمایندگی و مسئولیت‌پذیری و خدمت‌رسانی است. هم‌پیمانان ما که در این لیست حضور دارند، همه شخصیت‌هایی مستقل هستند که فارغ از رأی آوردن یا نیاوردن، مسئولیت‌های خویش را در خدمت به این منطقه به انجام رسانده‌اند و خواهند رساند.

در حوزه‌ی انتخابه‌ی بعلبک هرمل مسئله متفاوت است و ما از ابتدا در یک نبرد سیاسی قرار گرفتیم. این لیست بیانگر هویت سیاسی این منطقه و گزینه‌ی مقاومت و موضع‌گیری‌شان در تصمیمات عظیم است. البته با وجود حضور ما در این نبرد سیاسی، حق طبیعی دیگران را در رأی آوردن به رسمیت می‌شناسیم. قانون تناسبی، قانونی بود که ما خودمان برایش مبارزه کردیم.

منطقه‌ی بقاع در بردارنده‌ی شیعیان، اهل سنت، کاتولیک‌ها، ارتدکس‌ها و ارمنی‌هاست. این بافت ملی و انسانی با تمام تکثرش باید حفظ شود. شخصیت‌های بزرگ این منطقه و در صدر آن‌ها امام موسی صدر با موضع‌گیری‌های معروفش همیشه برای حفظ این بافت، کوشیده‌اند. هر کس حزب الله را به تلاش برای تغییر جمعیتی در این منطقه متهم کند، در حال مطرح کردن یک دروغ تحریک‌آمیز است.

مسئله‌ی محرومیت‌زدایی از این منطقه باید بدون تمایزقائل شدن میان مذاهب شیعه، سنی و مسیحیان دنبال شود. بحران معیشت، امنیت و کرامت همه را تهدید می‌کند و به مذهب یا عده‌ی خاصی منحصر نیست. ما تقسیم فرقه‌ای و مذهبی مردم را به خاطر منافع سیاسی یا کرسی‌های مجلس نمی‌پذیریم. این تقسیم‌بندی خنجر زدن به قلب حیات و همزیستی در کشور و منطقه است.

همه‌ی مناطقی که سال ۱۹۲۰ با عنوان لبنان بزرگ به لبنان افزوده شدند همچنان از محرومیت رنج می‌برند. این نشان می‌دهد محرومیت این مناطق، علت فرقه‌ای ندارد. در سال‌های ۹۲، ۹۶ و ۲۰۰۰ حزب الله تنها با زمینه‌ی سیاسی پشتیبانی از مقاومت وارد انتخابات شد. در این سال‌ها اگر حزب الله گامی در جهت توسعه‌ی اقتصادی برمی‌داشت صرفا به اندازه‌ی امکانات درونی خودش یا کمک‌هایی بود که از جمهوری اسلامی دریافت می‌کرد. اما در هفت سال گذشته با وجود این‌که مقاومت درگیر بزرگ‌ترین و خطرناک‌ترین جنگ‌های منطقه‌ای بود، ببینید چه دستاوردهایی در زمینه‌ی تأسیسات زیربنایی، راه‌های مواصلاتی، آب، تلفن، بیمارستان، بهداشت و محیط زیست داشته است. این دستاوردها با همکاری تمام حکومت و جنبش امل صورت پذیرفت. البته به هیچ وجه نباید به این میزان از خدمات راضی شویم.

در منطقه‌ی بقاع ما رقابت انتخاباتی را یک نبرد می‌بینیم. امروز نمایندگان جریان المستقبل به این منطقه آمده‌اند و می‌گویند ما آمده‌ایم تا به شما خدمت کنیم. سؤال بنده این است که: از سال ۱۹۹۲ تا امروز که به جز مقاطع کوتاهی در دوره‌های عمر کرامی، سلیم حص و نجیب میقاتی نخست وزیر، وزارت پول و سازمان‌های خدماتی اصلی کشور از افراد شما بوده‌اند چه کاری برای این منطقه انجام داده‌اید؟ ضمنا کسانی که هدف حضورشان را در انتخابات، جلوگیری از بازگشت قیومیت سوریه بر این منطقه اعلام می‌کنند یعنی پذیرفته‌اند این نظام سقوط نمی‌کند و باقی خواهد ماند! در هر صورت صدها سال است زندگی، معیشت و امنیت مردم این منطقه در ارتباط با مرزها و ملت سوریه ترسیم می‌شود. ما از سال ۱۹۹۲ میلادی که وارد پارلمان شدیم در حال مبارزه برای تشکیل مجلس توسعه‌ی بعلبک هستیم اما همیشه جواب این بوده که ما می‌خواهیم مجالس مناطق دیگر را نیز منحل کنیم و اجازه‌ی تأسیس یک مجلس جدید را نمی‌دهیم. عقل، منطق، وفاداری و اخلاص می‌گوید نباید به کسانی که در تمام این سال‌ها به شما پشت کردند و شما را نادیده گرفتند و به هیچ کدام از وعده‌هایشان عمل نکردند، رأی دهید. ما با تمام توان برای توسعه‌ی منطقه می‌کوشیم حتی اگر نیازمند رویارویی شدید سیاسی باشد.

موضوع امنیت اجتماعی، مسئولیت حکومت است و هیچ کس حق ندارد آن را بر عهده‌ی حزب الله، جنبش امل یا… بیاندازد. ما بیش از همه تلاش کردیم که ارتش و دستگاه‌های امنیتی در بقاع مستقر شوند. اگر کسی اصرار می‌کند که حزب الله بیاید امنیت اجتماعی بقاع را بر عهده بگیرد چنین کسی در حال توطئه علیه امنیت منطقه است. چون بچه‌های حزب الله، فرزندان عشایر منطقه هستند. فرض کنیم برای دستگیری یک نفر به جایی حمله کردند و اتفاقا یک نفر کشته شد. آن وقت عشایر منطقه با یکدیگر درگیر می‌شوند. همچنین اگر کسی مدعی است حزب الله یا هر کدام از همپیمانان حزب الله که در این لیست حضور دارند در حال سرپوش گذاشتن بر کار دزدان، راهزنان یا… هستند، به صورت عمومی و خصوصی به شخص من اعلام کند. ما هیچ‌گاه بر کار کسی سرپوش نگذاشته‌ایم و نخواهیم گذاشت.

در ۷ سال گذشته مردم اهل سنت، شیعه و مسیحی بقاع که با سوریه مرز مشترک داشت، منتظر حکومت نماندند و به دفاع از نوامیس و خاک و کلیساها و مساجدشان پرداختند. امروز لیست مقابل، نماینده‌ی گروه‌های مسلحی هستند که می‌خواهند تمام بقاع و اهالی‌اش را از بین ببرند و به سمت بیروت حرکت کنند. فیلم و صوت سخنانشان هست. گروه مقابل که در دولت لبنان نیز حضور داشتند، برای این گروه‌های مسلح پوشش سیاسی، روحی و رسانه‌ای ایجاد می‌کردند و برایشان دارو، اسلحه، مهمات و پول می‌فرستادند. منظورم دقیقا جریان المستقبل و قوات لبنانی است. شما هستید که تصمیم می‌گیرد به چه کسی رأی دهید. به کسانی که در کنار شما ایستادند و فرزندانشان را برای دفاع از شما دادند یا به کسانی که جلوی ارتش را در زمینه‌ی دفاع از این منطقه گرفتند و حتی به همراه گروه‌های مسلح برای حمله به مناطق شما توطئه کردند.

فرهنگ ما در زمینه‌ی دولت‌سازی باید تغییر کند. ما اهالی اطراف کشور به دلیل سهل‌انگاری‌های گذشته‌ی حکومت به جایی رسیده‌ایم که می‌گوییم حکومت به ما ربطی ندارد. این در حالی است که برخی مسائل، امکان حل منطقه‌ای ندارند. برخی مسائل قابلیت تجزیه ندارند. ما باید در حکومت نمایندگی شویم و حضور فعال داشته باشیم.

حزب الله از مدرسه‌ی امام مهدی(عج) در این منطقه تأسیس شد. فرزندان مقاوم شما بودند که در همه‌ی این سال‌ها در میادین نبرد حضور پیدا کردند. امروز هم این خود شما هستید که باید از مقاومت دفاع کنید. باید با رأی‌هایتان از خون فرزندانتان پاسداری کنید. امروز ولی‌عهد سعودی حاضر است صدها میلیارد دلار برای تجاوز به منطقه و تحریک آمریکا و اسرائیل برای حضور در منطقه بپردازد. ما در آستانه‌ی یک دوره‌ی تازه هستیم. جنگ با زیردستان در حال اتمام است اما می‌توانیم بگوییم احتمال دارد با همراهانشان آغاز شود. امروز نمی‌دانیم اسرائیل و آمریکا درباره‌ی سوریه چه رفتاری خواهند داشت و می‌خواهند سوریه، لبنان و منطقه را به کجا بکشانند؟ آمریکا، اسرائیل و سعودی در برابر شکست پروژه‌هایشان در سوریه، عراق و لبنان سکوت نخواهند کرد. ملت‌های منطقه باید با حضور خودشان از حق حاکمیت، نفت، گاز، نوامیس، امنیت، کرامت و آزادی‌شان دفاع کنند. ما همچنان در قلب نبرد قرار داریم.

جریان المستقبل هر روز می‌گویند سلاح مقاومت غیر قانونی است. اما نمایندگانشان وقتی در این منطقه حضور پیدا کرده‌اند می‌گویند ما برای خدمت آمده‌ایم. در عین حال نزد برخی مخالفان مقاومت در همین منطقه رفته‌اند و گفته‌اند به ما رأی بدهید تا بتوانیم سلاح مقاومت را بگیریم! این نفاق است.

ما نه مدعی کمال هستیم و نه مدعی عصمت. اشتباه، نقص، قصور و تقصیر داریم. در همه‌ی مناطق افرادی حضور دارند که به عملکرد حزب یا رهبران و نمایندگانش معترض هستند. نمایندگان حزب هم از حزب جدا نیستند. ما با تمام توان می‌کوشیم نواقص را برطرف کنیم.

خدمت و دفاع از منطقه و پیشرفت کشور تنها با وحدت ملی و عدم تقسیم مذهبی و جغرافیایی ممکن است. در این انتخابات برای اولین بار صداهایی داخل مقاومت شنیده شد که منطقه‌ی بقاع را از جنوب جدا می‌دانستند. در حالی که قدرت ما محصول وحدت ماست. ایمان، خون و شهادت این وحدت را درون ما به وجود آورده. سید عباس اهل بقاع بود اما در جنوب به شهادت رسید. بچه‌های جنوب نیز برای دفاع از بقاع در برابر تکفیری‌ها به شهادت رسیدند. هر کس از ادبیات تقسیم‌بندی منطقه‌ای استفاده کند، دانسته یا نادانسته در حال خدمت به دشمنان اسرائیل است. هر کس برای جدایی انداختن در صف مقاومان تلاش کند وسواس خناس است و بوی شیطان از او به مشام می‌رسد. اگر بحثی در زمینه‌ی توسعه هست همه باید بنشینند و شرایط و زمینه‌ها را بگویند و بشنوند و به تصمیم برسند. به هیچ فتنه‌گر و فسادطلبی که برای یک کرسی پارلمان یا دستاورد سیاسی در پی جدایی‌انداختن میان صف مقاومان است فرصت سوء استفاده ندهید.

در لیست ما هیچ کس رئیس نیست و نبردی برای ریاست وجود ندارد و قرار نیست با این لیست کسی در بعلبک به رهبری برسد. رهبر بعلبک فقط خط مقاومت، شهدا و خانواده‌هایشان، امام موسی صدر، سید عباس موسوی و این انتخاب مقاوم، میهن‌گرا و شرافتمندانه است. رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب در این انتخابات متوقف به حجم حضور شماست. همه باید با تمام توان در این نبرد حضور پیدا کنند. شما هیچ‌گاه پشت مقاومتتان را خالی نکرده‌اید حتی زمانی که لازم بود جگرگوشه‌هایتان را به میدان نبرد بفرستید، تا چه رسد به امروز که نیازمند رأی‌های شما هستیم و رأی‌ها از خون‌های ریخته‌شده و جگرگوشه‌هایتان پاسداری خواهند کرد. عده‌ای آماده شده‌اند تا روز پس از انتخابات بگویند مقاومت به واسطه‌ی انتخاب‌های استراتژیک غلطش، در خانه‌ی خودش شکست خورد. این شما مردم هستید که نباید اجازه دهید این دروغ و توهم فرصت بروز بیابد.


 

بیاناتی در این رابطه با موضوعات:

دغدغه‌های امت

دغدغه‌های امت

صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

رادیو اینترنتی

نمایه

صفحه ویژه جنگ ۳۳ روزه
علت واقعی لغو حمله امریکا به ایران پس از سرنگونی RQ4

نماهنگ

کتاب


سید حسن نصرالله