بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع

بیانات

29 آبان 1396

سخنرانی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، درباره‌ی آخرین تحولات و آزادسازی بوکمال

|عربی|فیلم|صوت|
در حال ترجمه
بخش‌هایی از متن بیانات:

فرازها:

این اولین سخنرانی بنده پس از حادثه‌ی زلزله‌ی استان کرمانشاه ایران و برخی بخش‌های عراق است. البته خسارت‌ها و ویرانی‌های شدید، بیش‌تر داخل خاک ایران بوده است و به قربانی‌شدن و زخمی‌شدن تعداد زیادی از افراد و تخریب خانه‌ها و تأسیسات زیربنایی انجامیده. بنده نیز وظیفه داریم تسلیت و همدردی خود را به همه‌ی برادران ایرانی، حضرت امام و رهبر، آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای (دام ظله الشریف)، مراجع بزرگوارمان در قم و ایران، حضرت رئیس جمهور ایران، شیخ حسن روحانی، دولت ایران، مجلس و ملت ایران و به طور ویژه اهالی استان کرمانشاه، خانواده‌ی قربانیان، زخمی‌ها و افرادی که خانه و کاشانه‌ی خود را از دست دادند، ابراز کنم. از الله (سبحانه و تعالی) می‌خواهم سفرکردگان را رحمت فرماید و زخمی‌ها را شفا عنایت کند و به همگان طول عمر عطا فرماید و به جمهوری اسلامی توان عبور از این مصیبت را بدهد. قاعدتا شاهد توجه ویژه‌ی حضرت رهبری و رؤسا و مسئولان ایران و حضور مستقیم رئیس جمهور و وزیران در روزهای اول و حضور مستقیم امروز حضرت امام خامنه‌ای در کرمانشاه و تعامل فعال دستگاه‌های حکومتی و خیزش چشمگیر مردم بودیم. چون کمک‌ها تنها از سوی حکومت نبودند. تمام ملت ایران به پا خاستند. در تلویزیون‌ها شاهد کاروان‌های عظیمی هستیم که در حال حرکت به سمت مناطق زلزله‌زده هستند. ایران در این واقعه در حال ارائه‌ی الگویی در زمینه‌ی ماهیت ارتباطات داخلی یک ملت با همه‌ی اقوام و نژادها و خاستگاه‌های دینی و مذهبی‌اش، به همه‌ی جهان است و همچنین رابطه‌ی حکومت با چنین ملتی و رابطه‌ی چنین ملتی با حکومت. ما در جهان عرب و اسلام شدیدا به این الگو نیازمندیم.
همچنین طبیعتا به همه‌ی برادران عراقی، مرجعیت، سران، دولت و ملت به واسطه‌ی قربانیان، زخمی‌ها و خسارت‌ها تسلیت می‌گویم و از الله (سبحانه و تعالی) می‌خواهم همگان را در عبور از این مصیبت یاری کند.

پس از اعلام پیروزی نهایی عراق بر داعش، ما نیروهایمان را از عراق باز خواهیم گرداند تا به عرصه‌هایی که حضورشان در آن‌ها نیاز است بپیوندند. ما در این پیروزی عراق، مشارکت محدودی داشتیم و می‌توانیم بگوییم مأموریت با موفقیت به پایان رسید. ضمنا موضوع بازگشتمان از عراق ارتباطی به بیانیه‌ی نشست وزیران خارجه‌ی اتحادیه‌ی عرب ندارد بلکه به این دلیل است که نبرد تمام شده و دیگری نیازی به فرماندهان ما نیست.

با آزادسازی شهر بوکمال از سمت سوریه و عراق، مسیر مواصلتی بین المللی معروف میان این دو کشور آزاد شد. آمریکا در تمام این مدت می‌کوشید مطلقا نگذارد این مسیر ازاد شود. آزادسازی این شهر موجب مصون شدن یکپارچگی سوریه شد و یکپارچگی عراق نیز که ان شاءالله مصون است. بوکمال آخرین شهر در اختیار داعش بود و با آزادسازی این شهر، خلافت خودخوانده‌ی این گروه به پایان رسید. آن‌چه بعد از این باقی مانده، یک تشکیلات تروریستی و یک اندیشه است که ممکن است در مناطقی در عراق و سوریه در میان بیابان‌ها یا مزارع پیروانی داشته باشد. داعش از این پس یک گروه تروریستی امنیتی است نه یک حکومت. برای پیروزی بر داعش باید جشن‌هایی واقعی برگزار کنیم. چه، داعش خطرناک‌ترین پدیده در همه‌ی قرن‌های اخیر علیه ارزش‌های انسانی و اخلاقی و اسلام و پدیده‌ای وحشی و خشن و رعب‌آور بود. این پیروزی معانی فرهنگی، دینی، امنیتی، سیاسی و نظامی بسیار زیادی دارد. همه‌ی جهان عرب و اسلام باید به این موضوع فکر کنند که چه کسی این گروه را به وجود آورد، از آن پشتیبانی کرد و آن را به سمت ارتکاب همه‌ی این جنایت‌ها راند. و همچنین بیاندیشدند چه کسانی در مقابل آن ایستادند و شهید دادند.

تنها کاری که آمریکایی‌ها در زمینه‌ی پیروزی بوکمال انجام دادند این بود که هیچ کاری نکردند. اما در عین حال همچنان به پوشش کامل نیروها و خطوط رفت و آمد داعش در شرق فرات تا مرزهای عراق پرداختند. نیروها و تانک‌ها و موشک‌های داعش به صورت علنی در این منطقه در امنیت رفت و آمد می‌کردند. نیروی هوایی آمریکا نه‌تنها این‌ها را بمباران نمی‌کرد بلکه نمی‌گذاشت نیروهای هوایی روسیه و سوریه به این منطقه نزدیک شوند و تهدید کردند اگر شرق فرات را بزنید ما هم غرب فرات را می‌زنیم. همچنین ما اطلاعات دقیق و محسوس داریم که پهپادهای آمریکایی محل استقرار نیروهای متحدان سوریه را برای حملات توپخانه‌ای در اختیار داعش می‌گذاشتند. ضمن این‌که آمریکا در این منطقه دست به یک جنگ الکترونیک گسترده زد و روی همه‌ی دستگاه‌های الکترونیکی این منطقه پارازیت انداخت. هیچ بعید نیست در روزهای آینده شاهد باشیم نیروهای فراری داعش در شرق فرات، لباس عوض کنند و به نیروهای دموکرات سوریه که تحت نظارت آمریکا هستند بپیوندند. همچنین در این چند روز هلیکوپترهای آمریکا چندین بار در مناطق مختلف استقرار داعش حضور یافتند و فرماندهان یا اشخاصی را با خود بردند. این اتفاق در چندین منطقه از جمله دیرالزور و همچنین مناطق عراقی رخ داد. این نیز نشان‌دهنده‌ی میزان دست داشتن آمریکا در این حوادث است. آمریکایی‌ها ادعا کرده بودند تمام کردن کار داعش ۳۰ یا ۲۵ سال و کم‌ترین عددی که گفته بودند حد اقل ده‌ها سال زمان می‌برد. پایان داعش موجب رسوایی سردمداران آمریکاست که همچنان قصد داشتند از داعش برای اهداف منطقه‌ای‌شان بهره‌برداری کنند. دیروز اردوغان به عنوان رئیس یک کشور هم‌پیمان با آمریکا در سخنرانی‌اش صراحتا آمریکا را متهم کرد که همچنان از داعش حمایت مالی می‌کند. بنده حمایت‌های غیر مالی را نیز عرض کردم. اما فعلا به همان جملات وی بسنده می‌کنیم. این‌ها دیگر اخباری نیست که درز کرده باشد، سخنرانی رسمی در جمع مردم است. این امکان وجود دارد که آمریکا این نیروها را با نام‌ها و عناوین تازه و برای مأموریت‌های تازه دوباره گرد هم بیاورد.

به واسطه‌ی مطالبی که دیروز در نشست اتحادیه‌ی عرب بیان شد بنده می‌خواهم مطالبی را درباره‌ی فرمانده نیروی قدس ایران، حاج قاسم سلیمانی عرض کنم. ما وظیفه داریم مطالب را همان‌گونه که هست بیان کنیم. وی از پیش از آغاز نبرد بوکمال شخصا در این منطقه حضور داشت و با حضورش در خطوط مقدم هر لحظه در معرض شهادت بود. تا این‌که خبر وفات پدرش رسید و برای مراسم به ایران رفت اما بلافاصله به منطقه‌ی بوکمال برگشت و به اداره‌ی مستقیم عملیات و فرماندهان پرداخت. پیروزی بر گروه‌های تکفیری را پس از الله تعالی مدیون رزمندگان این جبهه و در رأس آن‌ها جمهوری اسلامی هستیم و وظیفه داریم پس از خالق از این مخلوقات تشکر کنیم. این کم‌ترین وظیفه‌ای است که داریم. ما مردم منطقه باید از حاج قاسم سلیمانی، امام خامنه‌ای و ملت ایران به خاطر مشارکتشان در این موفقیت‌ها ممنون باشیم. تاریخ قطعا نام حاج قاسم سلیمانی را به عنوان مردی که همیشه عملیات‌هایش را در خطوط مقدم اداره می‌کرد، به خاطر خواهد سپرد.

باید از تلاش ویژه و عظیم نیروی هوایی روسیه در نبرد بوکمال با وجود احتمال درگیری مرزی با نیروهای عراقی تشکر کنیم.

بنده به همه‌ی برادرانمان در خط مقاومت می‌گویم شادی پیروزی‌های اخیر نباید ما را غافل کند. باید نبرد با باقیمانده‌های داعش را با تمام توان و با همان شجاعت و طراوت و عزم ادامه دهیم تا این پروژه را به طور کامل نابود کنیم. چون داعش یک موجود سرطانی است و ممکن است دوباره رشد کند و آمریکایی‌ها نیز در حال تلاش‌اند تا روح تازه‌ای در آن بدمند و برای تضعیف بیش‌تر خط مقاومت از آن بهره ببرند. شادی این پیروزی نباید ما را غافل کند و باید این کار را ادامه دهیم و تمام کنیم.

اتهامی که دیروز در نشست اتحادیه‌ی عرب علیه حزب الله مطرح شد، چیز تازه‌ای نبود و در نشست‌های پیشین نیز زمزمه‌هایش شنیده می‌شد. در این باره جای نگرانی وجود ندارد، فقط جای تأسف است. در این جهان هیچ چیز اتفاقی وجود ندارد و قدرت خداست که در همان ساعت‌های برگزاری این نشست، حزب الله به عنوان یکی از نیروهای اصلی نبرد، در حال آزادسازی بوکمال از دست داعشی بودند که همه‌ی جهان بر تروریست بودنش اتفاق نظر دارند. کسی از حاضران آن نشست نپرسید شما برای نابودی داعش چه کردید. چند روز قبل یکی از مسئولان سعودی می‌گفت سعودی، شریک پیروزی بر داعش است! اشکالی ندارد برادر، یک نبرد را به ما نشان دهید که در آن حضور داشته‌اید.

قرار است همه‌ی نیروهایی که در شکست داعش در منطقه نقش داشته‌اند، مجازات شوند. چند روز قبل جانشین فرمانده گروه‌های مردمی عراق حاج ابومهدی مهندس را که از روز اول در همه‌ی جبهه‌ها و خطوط حضور داشت، وارد لیست تروریست‌ها کردند. همچنین جنبش نجباء و عصائب اهل حق عراق را به سازمان‌های تروریستی افزودند. همان اتفاقی که در یمن و لبنان افتاد. حتی برخی کشورها را نیز وارد لیست تروریست‌ها خواهند کرد. چنان‌که کشورهای چهارگانه، کشور قطر را در لیست تروریست‌ها قرار دادند.

به همه‌ی مردم منطقه مخصوصا مردم لبنان و فلسطین می‌گویم برای فهم اتفاقات این روزها کافی است سخنان اسرائیلی‌ها را درباره‌ی روابط، بازدیدهای متقابل، همکاری‌ها و هماهنگی‌ها با کشورهای عربی مخصوصا سعودی بخوانید. این سخنان تا این لحظه به هیچ وجه تکذیب نشده‌اند. در این زمینه، سخنان یعلون، وزیر جنگ سابق و فرمانده سابق ستاد مشترک و یکی از فرماندهان نظامی جنایت‌کار اسرائیل کافی است است که گفت: اتفاقی نیست که جبیر به عربی همان حرف‌هایی را می‌زند که ما به عبری بیان می‌کنیم. همین اعتراف کافی است. ما به حقمان رسیدیم.

در بیانیه‌ی اتحادیه‌ی عرب مطالبی آمده بود که من را بسیار به خنده واداشت. یکی از آن‌ها این بود که حزب الله تروریست، در کشورهای عربی موشک‌های بالستیک توزیع می‌کند! در هر صورت آوازه‌ی ثروت بهتر از آوازه‌ی فقر است. ما داریم خودمان را می‌کشیم که استحکامات موشکی‌مان را در برابر اسرائیل بهبود ببخشیم و اسرائیل با همین هم مقابله می‌کند. آن وقت این‌ها از توزیع موشک‌های بالستیک توسط ما در کشورهای عربی سخن می‌گویند! من نمی‌دانم آن وزرای خارجه‌ای که بیانیه را امضا کرده‌اند، از کسی سند و مدرک نخواسته‌اند؟ در هر صورت بنده به صورت رسمی این موضوع را تکذیب می‌کنم و می‌گویم ما نه‌تنها به هیچ کس موشک بالستیک نداده‌ایم بلکه حتی به هیچ کشور عربی از جمله یمن، بحرین، کویت و عراق با وجود همه‌ی نبردهای عظیمی که در این کشور رخ داد، یک مسلسل هم منتقل نکرده‌ایم. بله، ما به دو کشور عربی سلاح برده‌ایم. یکی فلسطین اشغالی که افتخار انتقال موشک‌های کورنت را به این کشور داشتیم و اگر کسی ما را در این زمینه محکوم کند، خودش به خاطر کم‌کاری‌اش محکوم است. کشور دوم هم سوریه است که ما سلاح‌های مورد استفاده‌ی خودمان را با خودمان می‌بردیم. غیر از این ما به هیچ کشور عربی‌ای هیچ سلاحی منتقل نکردیم.

نمی‌دانم کسانی که حزب الله را عامل تهدید لبنان نامیده‌اند اصلا وقت دارند درباره‌ی امنیت کشورهای خودشان مطالعه کنند تا چه رسد به جهان عرب و جهان؟ از ده‌ها سال پیش تا امروز مهم‌ترین عامل تهدیدکننده‌ی لبنان، اشغالگران صهیونیست هستند که همچنان به تهدید و تحریکات خود ادامه می‌دهند و مقاومت مهم‌ترین عامل مقابله با این اشغالگران و ستون فقرات مقاومت، حزب الله بوده است. اما شما به عنوان کشورهای دارای ارتش و هواپیما برای مقابله با این تهدید چه کرده‌اید؟ چند روز قبل یکی از وزیران امارات گفت: این مطلب که ۳۵ هواپیمای آمریکایی خریداری‌شده توسط امارات، علیه اسرائیل به کار گرفته خواهند شد، یک مطلب بی‌پایه و اساس است. بله برادر، همین طور است. تنها کمکی که شما کشورهای عربی برای تأمین امنیت لبنان می‌توانید انجام دهید این است که در مسائل لبنان دخالت نکنید و نیروهای تکفیری القاعده و دیگر گروه‌ها را که در مدارس وهابی پرورده‌اید به سوی ما نفرستید و اسرائیل را به جنگ علیه لبنان تحریک نکنید. آن وقت خواهید دید که کابینه‌ی لبنان ان شاءالله تداوم خواهد یافت و یک اراده‌ی مستحکم داخلی برای خودداری از هرگونه جنگ داخلی وجود دارد. و لبنان می‌تواند برای همه‌ی منطقه و جهان یک الگو باشد.

برخی افراد از حرف‌های بنده در سخنرانی قبل، تکذیب برداشت نکردند. بنده بار دیگر تأکید می‌کنم احدی از حزب الله لبنان با موشکی که از یمن به سوی ریاض شلیک شد ارتباطی نداشت و همچنین با موشک‌های قبلی و موشک‌های بعدی! نسبت دادن شلیک این موشک به حزب الله لبنان، به علت خوار شمردن انسان یمنی توسط سعودی‌هاست و این‌که نمی‌خواهند تسلیم شوند و باور کنند انسان یمنی عقل، هوش و درک دارد و می‌تواند تجربه بیاندوزد و نمی‌خواهند باور کنند این موشک‌ها صد در صد یمنی هستند. ببخشید اما با خودشان مقایسه می‌کنند که حتی شال و عقالشان را هم وارد می‌کنند. شما باید اذعان کنید که از این یمنی‌ها شکست خورده‌اید و این واقعیتی است که راه گریزی از آن ندارید.

کسانی که دیروز به خاطر انتساب احتمالی موشک شلیک شده به سمت ریاض، حزب الله را محکوم کردند، آیا به این موضوع یقینی فکر نکردند که یمن یک کشور عرب است؟ آیا امنیت یمن بخشی از امنیت نژادی عرب نبود؟ اروپاییان و حتی آمریکاییان نتوانستند در زمینه‌ی جنایت‌های عربستان در یمن ساکت بمانند. واقعیت یقینی و غیر قابل انکار و غیر قابل بحث این است که یک کشور عربی به طور کامل و از دریا و زمین و آسمان محاصره است. شما باید تلاش می‌کردید فارغ از دلایل وقوع این جنگ، سعودی را مجبور کنید این جنگ را تمام کند و همه را مجبور می‌کردید به درمان سیاسی بپردازند. ده‌ها هزار نفر در یمن به شهادت رسیده‌اند که اکثرشان مردم غیر نظامی بودند. خانه‌ها و بازارها و دانشگاه‌ها و روستاها بمباران می‌شوند. صدها هزار نفر به وبا مبتلا شده‌اند. حتی سازمان ملل هم دیگر نتوانست سکوت کند. مگر شما برای امنیت عرب نشست نگذاشته بودید؟ این‌ها عرب نیستند؟ شما دین، اسلام، شهامت عربی، شرافت عربی، دل و وجدان ندارید؟ یک کلمه نمی‌خواستید در این باره صحبت کنید؟ حالا یک عده پیدا می‌شوند می‌گویند سید چرا برای ما در لبنان مشکل درست می‌کنی؟ بله، صحبت درباره‌ی جنگ‌افروزی سعودی در یمن ممنوع است اگرنه دولت لبنان باید سرنگون شود و امنیت کشور باید به خطر بیافتد. بنده امروز از همه‌ی مراجع دینی و همه‌ی کسانی که از وجدان انسانی یا دینی یا عربی برخوردارند درخواست می‌کنم حرفی بزنند یا موضعی بگیرند. درخواست نمی‌کنم از سید عبدالملک حوثی یا انصار الله یا کنفرانس ملی یا جناب علی عبدالله صالح یا هیچ کس دیگر حمایت کنند. درخواست من این است که به سعودی فشار بیاورید این جنگ و این جنایت‌آفرینی روزانه را متوقف کند. این سکوت خیلی وحشتناک و خطرناک است. لازم نیست به سعودی حمله کنید، فقط ازشان بخواهید این جنایت را تمام کنند. ۲۳ میلیون در این کشور تحت محاصره‌اند.

از برادرانمان در گروه‌های فلسطینی که در مورد بیانیه‌ی دیروز اظهار نظر کردند تشکر می‌کنم و می‌گویم خدا در نشست بعدی قاهره به شما رحم کند چون همه‌ی این‌ها قطعا پوششی برای علنی کردن روابط با اسرائیل و گام‌های پرشتابی در جهت تسویه‌ی موضوع فلسطین هستند. مصاحبه‌ی سایت ایلاف سعودی با فرمانده ستاد مشترک ارتش دشمن، یک گام بسیار خطرناک در جهت عادی‌سازی روابط بود. همه‌ی این‌ها در درجه‌ی اول به شما فلسطینی‌ها ربط پیدا می‌کند. بدون شک در برهه‌ی پیش رو شما با فشارها و چالش‌های بسیار سختی برای پذیرش «معامله‌ی قرن» مواجه خواهید شد. مهم‌ترین چیز، حفظ وحدت داخلی‌تان است. اگر این وحدت از بین برود و متفرق شوید، فلسطین را از دست خواهید داد.


 

بیاناتی در این رابطه با موضوعات:

دغدغه‌های امت

دغدغه‌های امت

صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

رادیو اینترنتی

نمایه

صفحه ویژه جنگ ۳۳ روزه
«امروز و نه فردا» مسئولیتتان را در موضوع امام موسی صدر بر عهده بگیری

نماهنگ

  • بیانیه ها و فتواهای حمایت از مقاومت اسلامی در لبنان
  • سفر شهادت
  • فریاد در خاموشی

کتاب


سید حسن نصرالله