بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع

بیانات

14 آبان 1396

سخنرانی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، درباره‌ی استعفای جناب سعد حریری در سعودی

|فیلم|صوت|
در حال ترجمه
بخش‌هایی از متن بیانات:

فرازها:

همه به یاد داریم چند روز قبل یکی از مسئولان بلندپایه‌ی سعودی سخنرانی کرد و گفت می‌خواهند حزب الله را از کابینه بیرون بیاندازند. بلافاصله سعد حریری همه‌ی قرارهایش را لغو کرد و به سعودی سفر کرد و گفته شد نخست وزیر از سوی سعودی‌ها فراخوانده شده بوده است. وقتی وی از سفر اول به سعودی بازگشت، در جلسه‌ی هیئت دولت از تمایل سعودی به تداوم کابینه و بهبود اوضاع و آمادگی برای کنفرانس پاریس ۴ و جلب کمک‌های تازه برای ارتش لبنان صحبت کرد. همچنین گفت ۲ شنبه یا ۳ شنبه هیئت دولت در این باره نشست خواهند داشت. اما ناگهان دوباره به سعودی سفر کرد. بعد از این سفر، در خبری اختصاصی در شبکه‌ی العربیه‌ی عربستان و نه در شبکه‌ی المستقبل یا شبکه‌های رسمی لبنان به قرائت استعفایش پرداخت. همه آن بیانیه و محتوا و متنش را دیدیم و شنیدیم. همه‌ی لبنانی‌ها بر این موضوع اتفاق نظر دارند و این یک احتمال نیست که سعودی، استعفا را بر جناب نخست وزیر تحمیل و وی را به این موضوع مجبور کرده است و این موضوع برآمده از نیت، خواسته و اراده‌ی وی نبوده. تا این لحظه اطلاعات و تماس‌های ما نشان می‌دهد همه‌ی موافقان و مخالفان و حتی سران، نمایندگان پارلمان و وزیران جریان سیاسی خود ایشان، المستقبل در کشور شگفت‌زده‌اند. ما لبنانی‌ها سخنرانی‌های مکتوب و غیر مکتوب جناب سعد حریری را شنیده‌ایم و می‌شناسیم. متنی که ایشان در مقابل دوربین خواند، نه تنها متن خود ایشان نبود بلکه یک متن لبنانی نبود. متنی سعودی بود.

ما در حزب الله اعلام می‌کنیم آرزو نداشتیم چنین استعفایی رخ بدهد. نمی‌گوییم در برهه‌ی اخیر همه چیز درست بود اما همه‌ی کشور در حال گفتگو بودند. موضوع دیگر این است که چرا سعودی‌ها حتی به وی اجازه ندادند به کشور خودش بازگردد و استعفا بدهد. مؤدبانه‌تر و بهتر این بود که اجازه بدهند ایشان به کشور بیاید و با رئیس جمهور صحبت کند و استعفایش را از قصر ریاست جمهوری لبنان اعلام کند. چه، این اولین بار نیست که در لبنان یک نخست وزیر استعفا می‌دهد. اما این نشان‌دهنده‌ی شیوه‌ی دخالت سعودی در امور داخلی لبنان است. این رخداد، گویای سطح، حجم و اسلوب مداخلات سعودی است. همچنین ما در حزب الله به متن این استعفا نمی‌پردازیم چون معتقدیم در زمینه‌ی این متن، طرف بحث ما جناب حریری و هیچ جریان داخلی نیست، بلکه سعودی است.

ما همه را به اندکی صبر و خودداری از هر حرکت مخدوش کننده‌ی صلح در کشور فرا می‌خوانیم. هیچ کس هنوز نمی‌داند این حرکت سعودی در وادار کردن نخست وزیر لبنان به استعفا، محصول چه فرآیندی بوده است. تماس‌های ما نشان می‌دهد همه شگفت‌زده‌اند و هیچ کس تا این لحظه دلیل واقعی این موضوع را نمی‌دهد. حرکات بعدی سعودی است که کلید حل این ماجرا و مرحله‌ی پیش رو را در اختیار ما خواهد گذاشت. قطعا استعفای ایشان هیچ علت داخلی لبنانی نداشته و کسی سعی نکند آن را در تسویه حساب‌های کوچک و ناراحتی از فلان گروه، مدیر یا وزیر تفسیر کند. کسی نمی‌داند این حرکت سعودی به علت اختلافات داخلی شاهزادگان بوده است یا جنبه‌های مالی داشته. همچنین ممکن است این تحمیل، به علت ویژگی‌های شخصی سعد حریری بوده چون سعودی‌ها کسی را می‌خواهند که دستوراتشان را حرف به حرف اجرا کند و کشورش را به آن‌جا که آن‌ها می‌خواهند بکشاند. همچنین گفته شد ممکن است این گامی از نقشه‌ی نبردی بزرگ علیه لبنان باشد. در هر صورت کسی نمی‌داند این حرکت، به دلایل داخلی محض سعودی صورت گرفته است یا اهدافی را در لبنان دنبال می‌کرده‌اند.

این نگرانی که الآن جناب حریری در چه وضعیتی است، یک نگرانی صحیح است و جزء کینه‌ورزی‌های داخلی لبنان نیست. کسی نمی‌داند وی تحت اقامت اجباری است یا نه و آیا اجازه‌ی بازگشت به وی داده می‌شود یا نه؟ چه، این روزها خبر دستگیری و مصادره‌ی اموال چندین تن از بزرگ‌ترین و ثروتمندترین شاهزادگان و وزرای سابق سعودی منتشر شده است. در متنی که جناب سعد حریری خواند بندی بود درباره‌ی این‌که نگران امنیت شخصی‌اش است. همچنین خبری را فقط شبکه‌ی العربیه پخش کرد که نیروهای امنیتی لبنان گروهی را کشف کرده‌اند که قصد داشتند نخست وزیر را ترور کنند. بعد از این خبر همه‌ی دستگاه‌های امنیتی داخلی لبنان و ارتش لبنان این موضوع را به صورت رسمی یا در قالب بیانیه تکذیب کردند و گفتند هیچ نشانه‌ای از تلاش برای هیچ گونه ترور سیاسی در لبنان وجود نداشته است. شاید سعودی‌ها قصد داشتند در صورت نگه داشتن جناب حریری در سعودی، این موضوع را بهانه کنند.

ما همگان را به آرامش، صبر و درنگ و حفظ امنیت و ثبات و هم‌زیستی و عدم نگرانی فرا می‌خوانیم. همچنین اگر کسی نگران است که رفتار سعودی ما را به موضع‌گیری یا رفتارهای مغشوش بکشاند نگران نباشد. ارزشمندترین دارایی ما امروز این امنیتی است که در منطقه‌ی سرشار از نا امنی از آن برخورداریم. همه در کشور باید با عقل، حکمت و آرامش برخورد کنند. بدانیم که کشور از دولت و سران قوا و افراد حکیم برخوردار است. نباید به سمت تنش حرکت کنیم. همه باید از اعتصاب یا راهپیمایی خودداری کنیم چون هیچ نتیجه‌ای جز مغشوش کردن کشور ندارد. باید همه‌ی راه‌های ارتباطی با همه‌ی گروه‌ها و میان همه‌ی گروه‌ها برقرار باشد تا بتوانیم به خوبی از این مرحله عبور کنیم. رئیس جمهور، امین قانون اساسی و کشور و شایسته‌ی این امانت است و در کنار رئیس مجلس در حال ایفای نقش‌های عظیم ملی‌شان هستند. باید آرام و دلسوز و در کنار یکدیگر باشیم. ما مردم لبنان در سال‌های اخیر توانستیم با به اصطلاح سازش سیاسی کشورمان را از بحران‌های منطقه برکنار نگه داریم و توازن کشور را حفظ کنیم و حتی در سطح قانون انتخابات دستاوردهایی داشته باشیم. باید با هر طرف یا شخصی که می‌کوشد شرایط کشور را به تشنج بکشاند و این سازش را از بین ببرد مقابله کنیم.

برخی دیدار دیروز بنده را با گردان‌های مقاومت لبنانی [=گروه‌های مقاومت غیر شیعی مقابله با اسرائیل] به موضوع استعفا ربط دادند. بنده اعلام می‌کنم این دیدار از چند ماه قبل و به عنوان بیستمین سالگرد تأسیس این گردان‌ها هماهنگ شده بود. تنها دو ساعت قبل از این دیدار، استعفا رخ داد. حدود هزار نفر از فرماندهان و رزمندگان این گردان‌ها در این دیدار حضور داشتند و اگر چیزی مایه‌ی نگرانی است، نیاز به پنهان‌کاری نیست و می‌تواند پخش شود. این دیدار تأکیدی بود بر هدف اصلی این تشکیلات مبارک تا بخشی از نیروی لبنان در مقابله با اسرائیل باشد و هیچ ربطی به موضوعات داخلی نداشت.

شایعه شد که این استعفا در فرآیند آمادگی اسرائیل برای حمله به لبنان صورت گرفته است. ما بارها گفته‌ایم و تکرار می‌کنیم اسرائیل برای سعودی‌ها کار نمی‌کند. اسرائیل برای آمریکا و منافع خودش کار می‌کند. طبیعتا هیچ کس نمی‌تواند به طور کامل موضوع حمله‌ی اسرائیل را منتفی بداند اما هر موقع این حمله صورت بگیرد یا نگیرد، فقط بر مبنای محاسبات اسرائیلی است. پس از جنگ ۳۳ روزه اسرائیلی‌ها اجماع دارند که وارد هیچ جنگی نشوند مگر پیروزی در آن سریع، قطعی، شفاف، کم‌هزینه و پرفایده باشد. اسرائیل می‌داند اگر در جنگ آینده شکست بخورد چه تبعات مادی، معنوی و آثار استراتژیکی برای اصل وجودش خواهد داشت. به همین علت شاهد هستید که پس از جنگ ۳۳ روزه همه‌ی تهدیدهای اسرائیل به جنگ، مشروط هستند. می‌گویند اگر حزب الله چنین کند ما به لبنان حمله می‌کنیم. اسرائیل اگر بخواهد به لبنان حمله کند به این نگاه نمی‌کند که ما کابینه داریم یا نداریم یا نخست وزیرمان چه کسی است.

شایعه شد که همزمان با استعفای نخست وزیر لبنان، سعودی رؤسای ستاد ارتش ده‌ها کشور عربی را فراخوانده است تا مثل یمن به لبنان حمله کند. ما نمی‌خواهیم به این موضوع بپردازیم و آن را بیش از حد بزرگ کنیم. نمی‌دانیم که این خبر صحیح و یا رسمی است یا نه چون در لبنان برخی رسانه‌ها به جای خبر، آرزوهایشان را منتشر می‌کنند. بنده یکی از لبنانی‌هایی هستم که زیاد معنای این حرف را نمی‌فهمم چون سعودی اگر بخواهد حمله کند یا باید از سمت سوریه حمله کند، در حالی که پروژه‌شان آن‌جا شکست خورده است، یا از سمت فلسطین اشغالی(!) و یا از سوی دریا. ضمنا اگر کسی در سعودی می‌خواهد به ولی عهد سودی برساند بهتر است از همان مسیر یمن سود برساند و جنگ تازه‌ای را آغاز نکند. سعودی در یمن که با آن مرز زمینی دارد و می‌تواند لشکرکشی کند، در باتلاق عظیمی گیر افتاده است و مدت‌هاست جز جنایت‌آفرینی روزانه و از جمله همین امروز و کشتن مردمان و کودکان هیچ دستاورد جنگی نداشته است. اخباری که این روزها در رسانه‌ها از تنش‌های داخلی سعودی منتشر می‌شود اخبار کوچکی نیست. بنده اخبار دقیقی ندارم و نمی‌خواهم ارزیابی کنم. به نظرم بهتر است پیش از آن‌که پیش‌بینی کنیم سعودی قصد دارد با لبنان چه کند، ببینیم کار خود سعودی قرار است به کجا بکشد و منتظر آن روز باشیم.

 


 

بیاناتی در این رابطه با موضوعات:

دغدغه‌های امت

دغدغه‌های امت

صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

رادیو اینترنتی

نمایه

صفحه ویژه جنگ ۳۳ روزه
آن چه به زن سپرده شده، همان چیزی است که به قرآن سپرده شده است. یعنی انسان سازی.

نماهنگ

  • نیمه پنهان ماه چمران به روایت همسر شهید
  • اخراج فلسطینیان
  • حمایت قانونی

کتاب


سید حسن نصرالله