بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع

بیانات

16 مهر 1396

سخنرانی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، در مراسم هفتم فرمانده شهید حاج علی هادی عاشق و شهید محمد حسن ناصرالدین

|عربی|فیلم|صوت|
در حال ترجمه
بخش‌هایی از متن بیانات:

فرازها:

در مقاومت ما این یک پدیده و یک ثروت انسانی است که تک‌پسران به شهادت می‌رسند. چرا ثروت انسانی است؟ چون تک‌پسر تکیه‌گاه والدینش و کانون امید آن‌هاست. وقتی تک‌پسر به جبهه می‌رود این نشان‌دهنده‌ی ویژگی خود و پدر و مادرش است. ممکن است خیلی‌ها ندانند اما در ابتدا ما برای اعزام مقاومان شرط گذاشته بودیم که اجازه‌ی پدر و مادرشان را بگیرند. هر دوشان. و همه می‌دانند، گرفتن اجازه‌ی مادر به واسطه‌ی احساساتش سخت‌تر است. همچنین بنده به برادران می‌گفتم مطمئن شوند رضایت‌نامه‌ای که رزمندگان می‌آورند واقعا حاکی از رضایت پدر و مادر باشد و نه یکی از آن‌ها و این‌که مبادا در محظوریت رضایت گرفته باشد. این افراد به جبهه می‌رفتند و تعداد زیادی از آن‌ها به شهادت رسیدند. عجیب هم بود که برخی از این‌ها همان روزهای اول و دوم و سوم به شهادت می‌رسیدند اما دیگر رزمندگان زنده می‌ماندند! مدتی گذشت و بنده به برادران گفتم حتی اگر والدین رضایت دادند دیگر تک‌پسر را اعزام نکنید. در این مدت پدران و مادران با هم به پایگاه‌های حزب الله می‌آمدند و می‌گفتند فرزندان ما را به جبهه بفرستید و البته برادران می‌گفتند این تصمیم ما نیست، تصمیم فلانی است و به خودش نامه بنویسید. بنده نامه‌هایش را دارم که برخی والدین نوشته‌اند ما وقتی بچه‌مان را بزرگ می‌کردیم آرزویمان این بوده که روزی به شهادت برسد و اگر تو جلوی این موضوع را بگیری روز قیامت از تو شکایت می‌کنیم. آن ثروت انسانی که می‌گویم این است. کسانی که شایعه می‌سازند حزب الله رزمندگان را به زور به جبهه می‌فرستند نمی‌دانند این موضوع اصلا به این مردم نمی‌چسبد.

ما اجازه نمی‌دهیم کسی زیر ۱۸ سال به جبهه برود. گاهی خبر می‌رسد یک شخص ۱۷ ساله در جبهه به شهادت رسید. بنده می‌گویم بروید تحقیق کنید ماجرا چیست چون از فردا رسانه‌ها می‌گویند مقاومت بچه‌ها را به کام مرگ می‌فرستد در حالی که خودشان در یمن کودک‌کشی راه می‌اندازند. برادران که تحقیق می‌کنند به این نتیجه می‌رسند که پدرش یا یکی از دوستان پدرش در حزب الله مسئول بوده است و پارتی‌بازی کرده‌اند و زودتر به جبهه فرستاده‌اندش. تصور کنید! افراد برای رسیدن به مرگ و شهادت پارتی‌بازی می‌کنند.

شهید حاج هادی عاشق (حاج عباس) با این‌که از اهالی بقاع بود اما یکی از مبارزان و فرماندهان اصلی نبردهای جنوب بود. این نیز یکی از سرمایه‌های انسانی مقاومت است چون دشمنان همیشه می‌خواهند ما بگوییم هر کس باید گلیم خودش را از آب بکشد و مشکل مناطق دیگر به ما ربطی ندارد. پس از آزادسازی سال ۲۰۰۰ که تقویت توان و آمادگی مقاومت در دستور کار قرار گرفت، شهید حاج عباس فرمانده نیروهای ویژه‌ی حزب الله شد و به همین علت، وی یکی از فرماندهان اصلی جنگ سال ۲۰۰۶ نیز بود. سپس حوادث منطقه پیش آمد و تکفیری‌ها در مناطق شمالی و شرقی لبنان حضور پیدا کردند و شهید حاج عباس از ابتدا و تا هنگام آزادسازی دوم در سال ۲۰۱۷ جزء فرماندهان میدانی این نبردها بود. امروز اگر اهالی شهرهای لبنان می‌توانند شب‌ها آسوده سر بر بالین بگذارند به واسطه‌ی فداکاری‌ها و دردها و رنج‌های این شهیدان و خانواده‌های آنان است و ما باید به این نعمت اذعان و آن را شکر کنیم. اگر شکر نکنیم، انسان‌های وحشی و قاتلان بر سرتاسر منطقه و کشورهای آن سلطه پیدا خواهند کرد. شهید حاج عباس یکی از هدایت‌گران به سوی حقیقت و آموزگاران مقاومت و عاشقان الله و ولی الله، اباعبدالله حسین (علیه السلام) بود و در پایان به مدال شهادت دست یافت.

پس از آزادی کامل خاک لبنان از دست تکفیری‌ها برخی‌ها گفتند خیلی خب، بس است دیگر. حزب الله چرا همچنان در سوریه حضور دارد و به جنگ ادامه می‌دهد؟ پاسخ این است که نبرد با داعش تا هنگام نابودی کاملش، پایان نمی‌یابد چون داعش غیر از جنگ و نبرد و کشت و کشتار و انفجار و انتحار چیز دیگری ندارد. چه، در هفته‌های گذشته تلاش کرد با فرستادن انتحاری‌هایش به قلب مناطق آزادشده بازگردد اما این‌ها نمی‌تواند مسیر نبرد را تغییر دهد. به عبارتی داعش مثل غده‌ی سرطانی می‌ماند. قطع کردن بخشی از آن فایده‌ای ندارد بلکه باید کاملا ریشه‌کن شود. فایده‌ی حضور بچه‌های ما امروز در مرزهای داعش آن است که از پیروزی‌هایی که با خون برای عراق و لبنان و سوریه به‌دست‌آمده‌اند، محافظت کنند.

مردم باید بدانند امروز چه کسی جلوی نهایی‌شدن کار داعش را می‌گیرند. این آمریکا است که در حال عقب انداختن پایان داعش است، نه خود داعش. ممکن است برخی بپرسند چطور ممکن است؟ مگر آمریکا در عراق به تمام کردن کار داعش کمک نکرد؟ و حتی در سوریه آمریکایی‌ها در حال نبرد علیه داعش هستند. بله، مثلا در رقه آمریکایی‌ها کمک کردند اما علتش ان بود که نیروهای ائتلاف امریکا بر رقه مسلط شوند. اما در شرق فرات و دیگر مناطق و بخش‌هایی از مرزهای سوریه و اردن، آمریکایی‌ها جلوی مبارزه با داعش را می‌گیرند. این‌ها تهمت نیست. در روزهای گذشته بالاترین سطوح موسکو، آمریکا را به این موضوع متهم کردند. این کشورهای بزرگ، بی‌جهت تهمت نمی‌زنند چون اگر از آن‌ها دلیل بخواهند باید ارائه دهند. رادارهای روسیه نشان می‌دهند نیروی هوایی آمریکا در این مناطق جلوی پیشروی ارتش سوریه را می‌گیرند. همچنین بنده تأکید می‌کنم اگر اصرار عراقی‌ها، مرجعیت دینی و دولت و نیروهای سیاسی عراق برای تمام کردن کار داعش نبود، آمریکا با روشی که در پیش گرفته بود می‌خواست این نبرد بیست یا سی سال ادامه پیدا کند و آمریکا در عراق پایگاه بزند و به عراق سلاح بفروشد و حضورش را در عراق تثبیت کند.

امروز پروژه‌ی آمریکا و سعودی در منطقه در حال شکست است. اولین عامل این شکست نیز سیاست‌ها و رفتارهای جمهوری اسلامی ایران است. به همین علت آمریکا پرونده‌ی تازه‌ای را با تیتر «حمایت از تروریسم» علیه ایران گشوده و ممکن است شرایط منطقه را تغییر دهد. آمریکا باید بداند ایران فقط یک کشور و جزیره در میان اقیانوس نیست بلکه یک قدرت تأثیرگذار منطقه‌ای است. در هر صورت ایرانی‌ها و روسی‌ها می‌توانند درباره‌ی خودشان صحبت کنند. همچنین آن‌ها می‌خواهند به حزب الله و همه‌ی کسانی که در این پیروزی شریک بودند فشار وارد کنند. ما نگاه جزءنگرانه به موضوع نداریم و نمی‌گوییم اگر حزب الله نبود پیروزی به دست نمی‌آمد بلکه می‌گوییم با مشارکت همه بود که پیروزی به دست آمد. آمریکایی‌ها در مورد منطقه پروژه داشتند و می‌توانید به سخنان جو بایدن، معاون اوباما، مراجعه کنید. برای به نتیجه رسیدن این پروژه هم هر کاری می‌توانستند کردند اما شکست خوردند. امروز در صدد انتقام گرفتن از کسانی هستند که این شکست را به آنان وارد کردند.

آمریکایی‌ها می‌خواهند قانون موجود در زمینه‌ی تحریم اقتصادی حزب الله را سخت‌گیرانه‌تر کنند. یعنی اگر بیمارستان وابسته به حزب الله برای مصارفش از یک شرکت خارجی دارو بخرد، آن شرکت به علت حمایت از تروریسم تحریم می‌شود. ما نمی‌گوییم این تحریم‌ها هیچ تأثیری بر پیکره یا بر شرایط روانی هواداران یا حامیان مالی حزب الله ندارد اما تأکید می‌کنیم این کارها نمی‌تواند بر حمایت مالی اصلی ما تأثیر بگذارد و نمی‌تواند مسیر حزب الله را حتی اندکی تغییر دهد. در هر صورت ما این تحریم‌ها را نیز بخشی از نبرد می‌دانیم. ما جلوی پروژه‌ای ایستادیم که قرار بود تمام حکومت‌ها، ارتش‌ها، ملت‌ها، مذاهب، مساجد، کلیساها، حرم‌ها، نوامیس و زنان منطقه را نابود کند و در این مسیر ایستادیم و عزیزترین جوانمان را تقدیم کردیم و این مسائل مالی نیز در امتداد همان‌هاست.

همان‌طور که در شب عاشورا خدمتتان گفتم سعودی به دنبال تشکیل دادن یک ائتلاف بین المللی در مقابل مقاومت است و می‌خواهد فلسطین را بفروشد تا بتواند از اسرائیل نیز در این ائتلاف کمک بگیرد. خب، بهانه‌ی این ائتلاف چیست؟ تأمین امنیت و صلح منطقه. اجازه دهید امروز نیز حرف حق را به زبان بیاوریم و بگوییم: اگر سعودی هیچ کاری نکند و کنار بنشیند، امنیت و صلح منطقه تأمین می‌شود. دخالت‌های سعودی با پشتیبانی آمریکا و اسرائیل است که دارد منطقه را نابود می‌کند. اگر دخالت‌های تکفیریان و وهابیان و رسانه‌ها و پول‌های سعودی در عراق و سوریه و لبنان و بحرین و یمن نبود، هیچ کدام از این اتفاقات در این کشورها نمی‌افتاد. یمن پر از سلاح بود ولی گفتگوها در آن به نتیجه رسیده بود. چه کسی جلوی اجرایی‌شدن نتایج گفتگوها را گرفت و جنگ را به یمن تحمیل کرد؟ سعودی. همچنین امروز سالگرد جنایت هولناک بمباران مجلس عزا در یمن است که صدها نفر در آن شهید شدند. نهایتا چه گفتند؟ گفتند اشتباه شده است! جان مردم همین‌قدر برای سعودی ارزش دارد. بله، حزب الله یکی از نیروهای منطقه‌ای برای دفاع از منطقه در برابر تهدیدات سعودی و تهدیدات اسرائیل و پشت پرده‌ی این هر دو، آمریکاست.

بنده خواندم که رئیس هیئت نمی‌دانم چه‌ی کنگره‌ی امریکا گفته است تحریم‌های مالی بر حزب الله تأثیر خواهد گذاشت، البته اگر فلان مزدور حزب الله بر آن مسند تکیه نزده باشد. نمی‌دانم نام هم برده است یا نه اما برخی در لبنان، این سخن را به جناب ژنرال عون، رئیس جمهور لبنان، تفسیر کرده‌اند. جناب عون مزدور حزب الله نیست و رابطه‌ی ما همیشه از موضع برابر و بر اساس گفتگو و بحث و درک متقابل بوده است. اما آمریکایی‌ها وی را مزدور حزب الله می‌نامند چون می‌دانند او یک شخصیت مستقل و وطن‌پرست است و مزدور هیچ کس نیست. آمریکایی‌ها کسی را می‌خواهند که اگر کارمند سی.آی.ای نیست حد اقل از آمریکایی‌ها بترسد و اگر درخواستی کردند شب خوابش نبرد و زانوهایش بلرزد و منافع آمریکایی‌ها را بر منافع ملی خودش ترجیح دهد. جناب عون این‌گونه نیست و همین باعث می‌شود امریکایی‌ها از حضورش در کاخ ریاست جمهوری آزرده‌خاطر باشند. در هر صورت جناب عون، نمود اکثریت ملت لبنان و یک ضمانت واقعی ملی است و حرف‌های آمریکایی‌ها نمی‌تواند هیچ چیز را تغییر دهد. ما این مرد را خیلی خوب می‌شناسیم. وی یکی از عوامل قدرت لبنان است.


 

بیاناتی در این رابطه با موضوعات:

دغدغه‌های امت

دغدغه‌های امت

صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

رادیو اینترنتی

نمایه

صفحه ویژه جنگ ۳۳ روزه
آن چه به زن سپرده شده، همان چیزی است که به قرآن سپرده شده است. یعنی انسان سازی.

نماهنگ

  • تا فراموش نشوی
  • راهبردهای اسرائیل در اوراسیا
  • از ثار الله ایران تا حزب الله لبنان

کتاب


سید حسن نصرالله