بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع

بیانات

9 مهر 1396

سخنرانی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، در روز عاشورای محرم 1439

|عربی|فیلم|صوت|
در حال ترجمه
بخش‌هایی از متن بیانات:

فرازها:

داعش پلیدترین پدیده در منطقه و تاریخ ما به‌شمار می‌آید. حجم خسارت‌های بشری که این گروه به کشورها و ملت‌های منطقه وارد کرد و همچنین حجم توهینی که نسبت به اسلام و رسول الله روا داشته شد و حجم خدماتی که به آمریکا و اسرائیل و دشمنان اسلام و امت ارزانی شد، بی‌نظیر بود. صدها هزار نفر کشته شدند و چندین ارتش و کشور نابود شدند و چهره‌ی اسلام و پیامبر خدشه‌دار شد. نمی‌توان به راحتی کسانی که داعش را به وجود آوردند، رها کرد. ملت‌ها باید حد اقل به محاکمه‌ی روانی و عاطفی و سیاسی این سردمداران بپردازند. همچنین پایان نظامی داعش به معنای پایان نهایی آن نیست. علما و ملت‌ها و نخبگان باید دست به دست هم بدهند و برای این تفکر تاریک وهابی چاره‌ای کنند چون هر لحظه و در هر جا و کشوری ممکن است دوباره سربرآورد.

اسرائیل به بهانه‌ی مبارزه با نیروهای حاضر در مرزهایش، تجاوزهایش را به سوریه پی می‌گیرد. همچنین نقض حریم‌های مرزی در لبنان ادامه دارد. ما از ابتدای شکل‌گیری حزب الله گفته‌ایم نبرد ما با متجاوزان و اشغالگران فلسطین و سرزمین‌های عربی است، نه یهودیان به عنوان پیروان یک دین. جنبش صهیونیسم از یهودیت و یهود برای برپایی پروژه‌ی استعماری‌شان در منطقه سوء استفاده کردند و مهم‌ترین خدمات را ابتدا به بریتانیا و سپس به سیاست‌های آمریکا ارزانی داشتند. یهودی‌ها هیزم جنگ استعمار و غرب و بریتانیا علیه ملت‌های عرب و اسلام منطقه‌ی ما بودند و امروز نیز هیزم پروژه‌ها و سیاست‌های آمریکا علیه ملت‌های این منطقه هستند. بنده به علما، نخبگان و متفکران یهودی می‌گویم چنان که در کتاب‌های دینی شما آمده است، نقشه‌ی آن‌ها این است که در پایان شما را از بین ببرند. دولت فعلی اسرائیل به دنبال چیزی جز جنگ و ویرانی نیست. نتنیاهو کوشید جلوی توافق هسته‌ای ایران را بگیرد اما ناکام ماند و امروز با ترامپ در حال کوشش برای ویران‌کردن این توافق و کشاندن منطقه به جنگ‌های تازه هستند. بنده به یهودی‌ها می‌گویم این جنگ که به بهانه‌های دروغی مثل جنگ پیش‌گیرانه انجام می‌گیرد، با هزینه‌ی شما انجام خواهد شد و شما هزینه‌ی سنگینی در لبنان، سوریه و غزه پرداخت خواهید کرد. نتنیاهو و دولت و سران نظامی اسرائیل ارزیابی صحیحی از نتایج جنگ آینده ندارند. آن‌ها نمی‌دانند گستره و عرصه‌های این جنگ به چه میزان خواهد بود و طرف‌های دخیل در این جنگ ممکن است چه کسانی باشند. آن‌ها نمی‌دانند اگر جنگ را آغاز کنند، جنگ ممکن است چگونه پایان پیدا کند. این‌ها تصویر درست و روشن و دقیقی ندارند. بنده به همه‌ی یهودی‌های غیر صهیونیست توصیه می‌کنم خودشان را از نابودی حتمی نجات دهند و به آن‌ها توصیه می‌کنم فلسطین را ترک کنند و به کشورهای خودشان بازگردند تا هیزم جنگ دولت احمق نتنیاهو نباشند چون اگر چنین جنگی آغاز شود حتی برای ترک فلسطین فرصت ندارند و هیچ نقطه‌ی امنی در فلسطین وجود ندارد. همچنین بنده به سران صهیونیست می‌گویم ما وارد دوران تازه‌ای شده‌ایم و کسانی که شما به حمایتشان دل بسته بودید امروز خودشان نیازمند مدافع‌اند. خود اسرائیلی‌ها می‌دانند بسیاری از حرف‌ها و تهدیدهای سردمدارانشان دروغ و توهم است و خودشان بهتر از خلأها باخبرند. بنده به یهودیان فلسطین توصیه می‌کنم اجازه ندهید این رهبران احمق متکبرتان کارتان را بسازند چون احتمال دارد این جنگ به همه چیز پایان دهد.ملت عراق باید دشمنان و دوستان واقعی‌شان را بشناسند. اگر ایران، روسیه، گروه‌های عراقی و مجاهدان افغانستانی و پاکستانی و گروه‌های مقاومت لبنان به کمک عراق نیامده بودند چه بر سر این کشور می‌آمد؟ بنده به عراقی‌ها می‌گویم به آمریکا دل نبندید چون آن‌ها خودشان دسیسه‌چین اصلی هستند و نمی‌توان از دسیسه‌ی خودشان به آن‌ها پناه برد. نباید خودتان را به آمریکایی‌ها بسپارید. بر خودتان و دوستان واقعی‌تان تکیه کنید. آمریکا به دنبال آرامش در جهان نیست. تنش‌آفرینی‌هایشان را با کره، چین، ونزوئلا و کوبا ببینید. آمریکا خودش اصلی‌ترین علت مصیبت‌های فعلی جهان است.

در یمن متأسفانه تقریبا هر روز جنایت و کشتار جمعی صورت می‌گیرد. نیروهای متجاوز و نیروی هوایی سعودی خانه‌ها، بازارها، شهرها و روستاها را در جنگی ظالمانه هدف موشک‌هایشان قرار می‌دهند و مردم یمن نیز همچنان ایستاده‌اند و جان‌فشانی می‌کنند و بر پیروزی اصرار دارند. شاهد هستید امروز جنوب یمن که تصمیم دیگری گرفت به یک خاک اشغالی تبدیل شده است و اشغالگران تصمیمات سیاسی و منابع و بندرهایش را مصادره کرده‌اند. این موضوع بار دیگر ثابت کرد هزینه‌ی نبرد بسیار کم‌تر از هزینه‌ی تسلیم به کسانی است که قصد مصادره‌ی تمامیت و تصمیمات و کرامت و منابع کشور را دارند.

بحرین این روزها به یک زندان بزرگ تبدیل شده است که حتی ساده‌ترین حقوق معمولی مردم از آن‌ها سلب می‌شود. علما، رهبران، جوانان و زنان بحرینی به زندان انداخته می‌شوند و حتی جلوی جنبش مسالمت‌آمیزشان نیز گرفته می‌شود. همچنین رهبر حکیم و مظلومشان حضرت آیت الله شیخ عیسی قاسم، با خانواده‌اش تحت محاصره است. امروز در بحرین علما و جوانان به زندان انداخته می‌شوند اما از آن سو درها با شادی و رقص به روی بیگانگان گشوده می‌شود. چنین پادشاهی که ضمانت تاج و تختش را در دوستی و خضوع برای دشمن امتش می‌بیند و نه در ارتباط با مردمش، ناکام خواهد بود. همه وظیفه دارند درباره‌ی این وضعیت مسئولیتشان را بر عهده بگیرند.

امروز خانه و مزارع مسلمانان میانمار سوزانده شده و حدود نیم میلیون نفرشان توسط نظام نژادپرست فاشیست کشور، به بنگلادش مهاجرت داده شده‌اند. این واقعه همچنین بار دیگر ناکارآمدی سازمان همکاری‌های اسلامی را ثابت کرد که حتی نتوانست ساده‌ترین مسئولیت‌ها را در قبال این ستم‌دیدگان بر عهده بگیرد. همه وظیفه دارند پیش از فوت شدن وقت، حرکتی بکنند. برخی کشورهای بزرگ جهان جلوی حل این مشکل را می‌گیرند و می‌کوشند از آن در جهت دامن زدن به درگیری‌های آمریکا و چین استفاده کنند و برخی کشورهای اسلامی و گروه‌های اسلام‌گرا را به کار بگیرند و جهان را به جنگی جهانی میان مسلمانان و بودایی‌ها بکشانند.

 


 

بیاناتی در این رابطه با موضوعات:

دغدغه‌های امت

دغدغه‌های امت

صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

رادیو اینترنتی

نمایه

صفحه ویژه جنگ ۳۳ روزه
آن چه به زن سپرده شده، همان چیزی است که به قرآن سپرده شده است. یعنی انسان سازی.

نماهنگ

  • پیروزی حزب الله در جنگ ۳۳ روزه
  • شکست اشغالگران در غزه
  • ادیان در خدمت انسان

کتاب


سید حسن نصرالله