بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع

بیانات

20 شهریور 1396

سخنرانی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، در دیدار سالانه با مداحان و مبلغان در آستانه‌ی محرم

|عربی|
 این بیانات، غیر رسمی است و ترجمه‌ی آن تا اطّلاع ثانوی بر روی پای‌گاه قرار نخواهد گرفت. در حال ترجمه
بخش‌هایی از متن بیانات:

فرازها:

ما در نبرد سوریه از بینش برخورداریم و شهیدان و زخمی‌ها و اسیران و مردمانمان در حال تغییر معادلات و نوشتن تاریخ منطقه هستند و نه فقط تاریخ لبنان. ما در جنگ سوریه پیروز شده‌ایم و آن‌چه باقی مانده، نبردهایی پراکنده است. پروژه‌ی مقابل شکست خورده است و امروز می‌خواهند مذاکره کنند تا دستاوردی داشته باشند. مسیر پروژه‌ی مقابل دچار شکست شده و مسیر پروژه‌ی ما که بسیار در آن متحمل زحمت شده‌ایم، مسیر پیروزی است و نتیجه‌های عظیمی در بر داشته است و معادلات را به نفع امت تغییر خواهد داد. داعش و النصره بزرگ‌ترین مصیبت‌های ما از سال ۲۰۱۰ و خطرناک‌تر از جنگ سی و سه روزه‌ی سال ۲۰۰۶ بودند. از سال ۲۰۱۱ ما یقین داشتیم این حوادث یک فتنه‌ی بزرگ هستند و این یک پروژه‌ی آمریکایی، اسرائیلی، قطری و سعودی با هدف نابود کردن مقاومت و تصفیه‌ی قضیه‌ی فلسطین است.

پس از آغاز حوادث سوریه، سفری به ایران داشتم و با رهبری ایران دیدار کردم. آن روز همه اعتقاد داشتند که نظام طی دو یا سه ماه سقوط می‌کند. ما نگاهمان را درباره‌ی پروژه‌ی مقابل به ایشان توضیح دادیم و گفتیم اگر در دمشق نجنگیم، به زودی باید در هرمل، بعلبک، ضاحیه، غازیه، بقاع غربی و جنوب بجنگیم. رهبری حرف ما را تأیید کردند و گفتند: فقط آن‌جا هم نه، بلکه در کرمان و خوزستان و تهران. همچنین گفتند: این جبهه، چند محور دارد. محور ایران و محور لبنان و محور سوریه که فرمانده‌اش بشار اسد است و باید تلاش کنیم پیروز شود و پیروز خواهد شد. یک سال و نیم یا دو سال پس از آغاز نبرد، سعودی به جناب اسد پیام داد فردا صبح یک کنفرانس خبری برگزار کن و قطع رابطه به حزب الله و ایران را اعلام کن تا بحران در کشورت تمام شود.

ما از ابتدا به برادران عراقی‌مان هشدار دادیم که اگر با تشکیلات داعش نجنگند و داعش بتواند دیرالزور را بگیرد، هدف بعدی‌اش ورود به عراق است. پیش‌بینی ما درست بود و بعد از آن، این تشکیلات تروریستی توانست بر یک‌سوم عراق تسلط پیدا کند و به ۲۰ کیلومتری کربلا، ۴۰ کیلومتری بغداد و ۲۰۰ متری حرم امامین عسکریین در سامرا برسد. اگر ما از جهاد شانه خالی کرده بودیم در لبنان چه اتفاقی می‌افتاد؟ اگر اهالی عراق به فتوای جهاد کفایی سال ۲۰۱۴ آیت الله سیستانی برای نبرد با داعش پاسخ نداده بودند، در عراق چه اتفاقی می‌افتاد؟ این یک نبرد مبارک است و ما برای ادای تکلیف به سوریه رفتیم. به جز تکلیف چه چیزی می‌توانست جوانان ما را به حلب یا دیرالزور ببرد؟ در حالی که کادرها و فرماندهان ما هشت ماه بود که آن‌جا محاصره بودند. ما هر کاری بکنیم برخی در لبنان راضی نمی‌شوند. به همین خاطر خودتان را اذیت نکنید. بگذارید راضی نباشند. بالاخره اشکالی ندارد کسانی که شکست خورده‌اند کمی صدایشان را بالا ببرند.

بزرگداشت عاشورابه عنوان یک مناسبت بیدارکننده بسیار مهم است. موضوع مهم دیگر، حضور مستقیم در مجالس است. همچنین مجالس باید مراعات محیط اطرافشان را بکنند. مداحان باید از طرح مسائل غلط و مبالغه‌آمیز و موارد بحث‌برانگیز به لحاظ عقیدتی خودداری کنند. بیش‌تر بر این تأکید کنید که انقلاب امام حسین(ع) تنها ظلم‌ناپذیری نبود بلکه اطاعت از تکلیف الهی برای نبرد در شرایط معین نیز بود. همچنین لازم است در بیان روضه‌های رقت‌بار زیاده‌روی نکنید. روی صلابت تأکید کنید و به اصول مکتب کربلا مخصوصا درس‌های ماجرای حضرت زینب(س) بپردازید. با پیشرفت‌های پژوهشی که در حوزه‌های علمیه و توسط محققان صورت گرفته، بحث‌هایی درباره‌ی برخی ماجراهای مشهور در روضه‌ها پیش آمده است. باید برخی موارد را اصلاح کنیم اما بدون هجوم به اندیشه‌های قبلی. خیلی ساده می‌توانیم موضوعات صحیح را بیان کنیم بدون این‌که به اقوال دیگر بپردازیم و موجب تعجب شنوندگان یا برانگیخته شدن اختلافات شویم.


 

بیاناتی در این رابطه با موضوعات:
صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

سید حسن نصرالله