بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع

بیانات

2 شهریور 1396

سخنرانی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، درباره‌ی عملیات آزادسازی بلندی‌های رأس بعلبک

|عربی|فیلم|صوت|
در حال ترجمه
بخش‌هایی از متن بیانات:

فرازها:

هدف این نبرد اولا بیرون کردن داعش از باقی‌مانده‌ی خاک لبنان بود و ثانیا تأمین امنیت کامل مرزهای لبنان و سوریه به نحوی که ارتش لبنان با داعش هم‌مرز و درگیر جنگ فرسایشی نباشد و ثالثا کشف سرنوشت سربازان ربوده‌شده‌ی ارتش لبنان و بازگرداندشان به آغوش خانواده‌ها و سازمان نظامی‌شان. ما برای همه‌ی هدف‌های لبنانی و سوری این نبرد خون می‌دهیم چون معتقدیم این نبرد قابلیت تجزیه و تفکیک ندارد. گرچه برخی‌ها افراد در لبنان، میان نبردی که در بخش لبنانی انجام می‌شود و نبردی که در بخش سوری انجام می‌شود، تفکیک قائل می‌شوند.

از ابتدای نبرد تعداد زیادی از افراد داعش خود را به ارتش لبنان، ارتش سوریه و حزب الله تسلیم کرده‌اند. بنده اطلاع دارم و تحلیل نمی‌کنم که اگر همه کسانی که در این منطقه حضور دارند به حال خود رها شوند، خواستار سازش هستند. ما تصاویر کسانی را که خود را تسلیم می‌کنند منتشر نمی‌کنیم. این تعهد اخلاقی ماست. اطلاعات ما نشان می‌دهد فرماندهی مرکزی داعش وظیفه‌ی خود نمی‌داند رزمندگانش سالم از این منطقه خارج شوند و ترجیح می‌دهد همه این‌جا کشته شوند. این‌ها اطلاعات است، تحلیل نیست و از ذهنیت و فرهنگ فرماندهان داعش نیز دور نیست. داعش کسانی را که می‌خواهند از منطقه‌ی نبرد دور شوند از پشت با تیر می‌زند. ما این را در رسانه‌ها شنیده بودیم اما در میان افرادی که خود را تسلیم کردند با خانواده‌ای مواجه شدیم که داعش پسر پانزده‌ساله‌شان را از پشت با تیر زده بود و پیکرش را نیز نتوانسته بودند نجات دهند. ایجاد سپر انسانی توسط گروه‌های مسلح از شهرنشینان، اقتضا می‌کند فرماندهان نظامی ما با محدودتر شدن مساحت میدان نبرد، با احتیاط بیش‌تر و سرعت کم‌تر و به‌صورت حرفه‌ای‌تر عملیات را ادامه دهند.

بنا بر درخواست فرماندهی نیروهای مسلح داعش در قلمون غربی، مذاکرات با آن‌ها در خاک سوریه آغاز شده است. ارتش لبنان نیز می‌تواند از داخل لبنان با آن‌ها وارد گفتگو شود اما اگر بندهای توافق، متوقف به همکاری سوریه باشد، سوریه شرط گذاشته است که دولت لبنان باید برای این همکاری علنا درخواست کند. در هر صورت از مجموع اطلاعات بنده این‌گونه نتیجه می‌شود که ما در طرف سوریه و لبنان ناچار به غلبه‌ی نظامی هستیم. چون طریقه‌ی تفکر و فرهنگ فرماندهان داعش که هیچ ارزشی برای جنگجویانش و خون مردمان قائل نیست، اجازه‌ی گزینه‌ی دیگری را نمی‌دهد. البته قطعی نمی‌گویم چون شاید در یک لحظه اتفاق دیگری رخ داد.

بنده به لبنانی‌ها می‌گویم این نبرد به زودی به صورت حرفه‌ای و با حکمت، مسئولیت و اخلاق به پایان می‌رسد و این یک پیروزی بسیار بزرگ و پراهمیت است. ۲۵ مه ۲۰۰۰ جنوب لبنان از اشغال اسرائیل آزاد شد و با پیروزی پیش رو بر داعش و طرد داعش در سوریه، همه‌ی مرزهای لبنان از نقطه‌ی تماس با فلسطین و تا دریا امن خواهد بود. به زودی تاریخ دومین عید آزادسازی ما در لبنان معین خواهد شد.

 پس از پیروزی عرسال که بسیار سریع نیز صورت گرفت، همه‌ی رسانه‌های لبنان به جز رسانه‌ی جریان المستقبل از این پیروزی استقبال کردند. چند روز بعد سفارت آمریکا به برخی رسانه‌ها و روزنامه‌ها پیام داد که اگر می‌خواهید آن‌چه بر سر بانک‌های لبنان آمد، بر سرتان نیاید، تجدید نظر کنید. وقتی برخی رسانه‌ها با بخش لبنانی و بخش سوری نبرد علیه داعش رفتاری دوگانه دارند و جوانان این طرف مرز را شهید می‌نامند و جوانان آن طرف مرز را کشته می‌نامند، دیگر نمی‌شود نامشان را رسانه گذاشت. بنده علت‌های سیاسی این رفتارها را درک می‌کنم اما بسیاری از خانواده‌هایی که جوانانشان را در دو طرف مرز تقدیم کرده‌اند، درک نمی‌کنند. لطف کنید این موضوع را بر اساس اخلاق، قانون و انسانیت برای ما توضیح دهید. من و برادرانم به دنبال این هستیم که مردم یکدیگر را دوست بدارند و تلاش می‌کنیم از حساسیت‌ها بکاهیم و رفتار این رسانه‌ها برایمان نشان‌دهنده‌ی سقوط اخلاقی است.

 


 

بیاناتی در این رابطه با موضوعات:

دغدغه‌های امت

دغدغه‌های امت

صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

رادیو اینترنتی

نمایه

صفحه ویژه جنگ ۳۳ روزه
«امروز و نه فردا» مسئولیتتان را در موضوع امام موسی صدر بر عهده بگیری

نماهنگ

  • تابستان عاشقان
  • پیروزی ۲۰۰۶ حماس و چشم انداز آینده
  • والزیتون

کتاب


سید حسن نصرالله