بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع

بیانات

11 فروردین 1400

سخنرانی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، در مراسم ختم شیخ احمد زین

|فیلم|صوت|
در حال ترجمه
بخش‌هایی از متن بیانات:

فرازها:

شیخ احمد زین از روز نخست و تا آخر در کنار فلسطین ایستاد. مخالف هر سازشی در موضوع فلسطین بود. مخالف هر سازشی بود که بخواهد از جیب ملت فلسطین انجام شود. در کنار همه‌ی گروه‌های مقاومت فلسطین اعم از اسلام‌گرا، ملی‌گرا و… بود. در کنار همه‌ی کسانی بود که در کنار فلسطین می‌ایستند. در کنار مقاومت لبنان بود. رو در روی پروژه‌ی صهیونیسم می‌ایستاد. به همین علت بود که به‌طور طبیعی خود را دوست، متحد، برادر و هم‌نشین امام سید موسی صدر و همه‌ی علما و رهبران اهل سنت و شیعه و مسیحی لبنانی یافت که ایده‌ی مقاومت و یاری و دفاع از جنوب و یاری و دفاع از موضوع فلسطین را به کار می‌بستند. وی همین راه را ادامه داد. موضعش پس از سال 1982 درباره‌ی شهید شیخ راغب و شهید سید عباس و همه‌ی شهیدان مقاومت و علما و رهبران و مجاهدان، چه آن‌ها که به شهادت رسیدند و چه آنان که همچنان در قید حیات‌اند، برآمده از همان بنیان‌های ثابت و ریشه‌دار قدیمی و موضع برادری، هم‌راهی، پشتیبانی و حمایت بود. شیخ احمد زین هر کاری که می‌توانست در مسیر مقاومت انجام دهد انجام داد و آماده بود که انجام دهد. درباره‌ی حوادث منطقه نیز همین‌گونه است. انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(رضوان الله تعالی علیه) پیروز شد و مردم مسلمان و انقلابی و مجاهد ایران نظام شاه را سرنگون کردند. دوست دارم یادآوری کنم که مذهب شناسنامه‌ای شاه شیعه بود. گرچه هیچ دین و مذهبی برای وی اهمیتی نداشت (خنده). مردم شاهی را سرنگون کردند که طبق محاسبات مذهبی، شیعه بود. بنده به خاطر دارم که برخی شیعیان یا برخی پایگاه‌های دینی شیعه در آن دوره با انقلاب امام خمینی(رضوان الله علیه) علیه شاه مخالفت می‌کردند و می‌گفتند تو در حال سرنگون کردن تنها حاکم شیعه‌ی موجود در جهانی. محاسبات این انقلابْ فرقه‌ای یا مذهبی نبود. انقلاب پیروز شد و ریشه‌ی شاه را کند. شاه، مزدور و دست‌نشانده‌ی امریکا در منطقه بود و بسیاری از کشورهای عربی منطقه را به چالش می‌کشید و خوار می‌کرد و متحد استراتژیک اسرائیل بود و به اسرائیل نفت مجانی می‌داد و دشمن ملت فلسطین بود. مردم وی و سفارت اسرائیل را ریشه‌کن کردند و آن را تبدیل کردند به سفارت فلسطین و در تهران و شهرهای مختلف ایران با تظاهرات‌های چند صد هزار نفره از فرماندهان جنبش‌ها و گروه‌های مقاومت فلسطین استقبال کردند و موضع‌گیری قطعی‌شان را اعلام کردند. هر انسان منصفی که فلسطین و قدس برایش مرکزیت و اولویت داشته باشد و موضوعی روشن، انسانی، اخلاقی، فکری، دینی و شرعی به شما بیاید باید در کنار امام و انقلاب و ایران جمهوری اسلامی بایستد. صحبت درباره‌ی ایران جمهوری اسلامی است نه ایران شاه. شیخ احمد زین از نخستین گروه و نخستین نسلی بود که با شتاب این موضع روشن را اتخاذ کردند و با اخلاص، صدق، شجاعت و جرأت در این مسیر بسیار جلو افتادند -همان‌گونه که برادران پیش از بنده گفتند- و حتی با امام خمینی(قدس سره الشریف) بیعت کردند.

***

مدتی پیش بنده سخنرانی کردم و گفتم این‌که دولت تازه‌ی امریکا اعلام کرده است می‌خواهد تلاش کند جنگ یمن پایان یابد و نماینده‌ی ویژه معین کرده است، فارغ از محتوایش که آیا واقعی است یا فریب‌کارانه، به لحاظ فرم حرکت مثبتی است چون دولت پیش با قدرت به ادامه و شعله‌ورتر شدن جنگ تشویق می‌کرد. امروز فراخوان‌هایی برای توقف جنگ یمن وجود دارد. چند روز پیش نیز یک طرح از سوی سعودی برای پایان جنگ مطرح شد. نماینده‌ی سازمان ملل و نماینده‌ی امریکا در تماس و در حال مذاکره در این باره‌اند. واقعیت این است که یک جنگ رسانه‌ای و سیاسی تازه در حق این ستم‌دیدگان و مجاهدان و مقاومان یمنی درگرفته است. چون صحنه دارد طور دیگری نمایانده می‌شود. می‌گویند سعودی خواستار پایان جنگ است ولی انصار الله پایان جنگ را نمی‌پذیرند. این مظلومیت وقتی زیادتر می‌شود که این رسانه‌های گمراه‌کننده می‌کوشند بگویند انصار الله و رهبرانشان نمی‌پذیرند جنگ تمام شود چون موضوع آینده و سرنوشت جنگ در یمن و علیه یمن را به پرونده‌ی ایران و پرونده‌ی هسته‌ای ایران و رویدادهای مرتبط با این پرونده در پیوند با ایالات متحده‌ی امریکا گره می‌زنند! این یک ظلم و فریب بزرگ است. این‌جا می‌خواهم چند جمله بگویم تا انصاف رعایت شده باشد. واقعیت این است که آن‌چه به برادران یمن پیشنهاد می‌شود پایان جنگ نیست. این برداشت آن‌هاست و خودشان هم شرح می‌دهند و بنده در حال تلاشم از این تریبون برای رساندن صدا و تحلیل و برداشت آن‌ها استفاده کنم. آن‌چه به آن‌ها پیشنهاد می‌شود آتش‌بس و ادامه‌ی دیگر قالب‌های جنگ علیه یمن و ملت یمن است. یعنی می‌گویند بیایید جنگ، عملیات و تبادل آتش را تمام کنیم اما محاصره باقی خواهد ماند، فرودگاه صنعا بسته خواهد ماند، بندرها بسته خواهند ماند، مرزها بسته خواهند ماند، هیچ دارو و غذا و… وارد یمن نخواهد شد. سپس می‌رویم و مذاکره می‌کنیم و گفت‌وگوی سیاسی انجام می‌دهیم و در سایه‌ی توافقات بعدی، باقی مشکلات را حل خواهیم کرد. این فریب است. یک فریب بزرگ است. این نه برادر عزیز سید عبدالملک، نه رهبران انصار الله، نه علمای یمن و نه حتی کودکان یمن را فریب نخواهد داد. بنده به امریکایی‌ها و سعودی‌ها برای این‌که بتوانند از وقت استفاده کنند می‌گویم شما دارید وقتتان را هدر می‌دهید. شما با کسانی مواجهید که ۶ سال با آن‌ها جنگیده‌اید و اکنون در ابتدای سال هفتم هستید و خودتان دیده‌اید این‌ها چه کسانی هستند. اگر بخواهم وصفشان کنم می‌گویم این‌ها هم در ایمان و هم در مقاومت و ایستادگی و نبرد و جهاد جایگاهی عظیم دارند و البته خیال نکنید که می‌توانید فریبشان دهید چون در سیاست و حکمت نیز جایگاهی عظیم دارند و فریب نخواهند خورد و حواسشان حسابی جمع است. انصار الله چه می‌گویند؟ می‌گویند داستان فقط آتش‌بس نیست. اولین گام باید آتش‌بس و برداشتن محاصره باشد. سپس بفرمایید بنشینیم گفت‌وگوی ملی تشکیل دهیم و درباره‌ی همه‌چیز توافق خواهیم کرد.

***

برادران گرامی، خط مقاومت در ده سال گذشته بدترین و خطرناک‌ترین دوره‌ی تاریخش را گذراند. از جمله حوادث لبنان، سوریه، عراق، منطقه و محاصره‌ی شدید و سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران و… . بله، این خط با فعالیت بیش‌تر و مجدانه و خستگی‌ناپذیر و دور از خودنمایی به مقابله‌ی این تهدیدها و متراکم ساختن توان و قدرتی می‌رود که تکلیف آینده را معین خواهد کرد. اسرائیلی‌ها از نگرانی‌هایشان می‌گویند و به جنگ تهدید می‌کنند، در حالی که از آن می‌ترسند. خب، اگر این توان و این تلاش‌های مجدانه برای توسعه‌ی این توانمندی‌ها نبود، اسرائیل هم نگران نمی‌بود.
می‌خواهم با موضوع سوم درباره‌ی صحنه‌ی کلی جهان و منطقه سخنانم را تمام کنم و نصیحتی برای لبنان و همه‌ی منطقه داشته باشم. یعنی روی سخنم فقط با لبنانی‌ها نیست. نمی‌خواهم سخنرانی‌ام زیاد طولانی شود. تا همین‌جا هم زیاد شد. ولی چند دقیقه از زمانی که برادران به من گفته‌اند و داده‌اند، مانده است. اگر نه من معمولا وقتی صحبت می‌کنم طولانی می‌شود. تحولات بین المللی مهمی در حال وقوع است. روشن است که اولویت سردمداران امریکا، چین و روسیه هستند. چین یک قدرت اقتصادی است که ممکن است به قدرت اول اقتصادی جهان تبدیل شود. البته بایدن می‌گوید تا من هستم چنین اتفاقی نخواهد افتاد. روسیه تهدید اقتصادی نیست اما بیش‌تر به لحاظ نظامی، سیاسی، امنیتی و جنبش‌ها و رقابت‌های بین المللی به آن نگاه می‌کنند. امریکا در حال تلاش است که ائتلاف، جبهه، خط یا چنین چیزی با حضور ایران در کنار چین و روسیه شکل نگیرد. به همین خاطر تلاشی وجود دارد تا موضوع پرونده‌ی هسته‌ای را با ایران حل کند و تأکید هم بر دیپلماسی است. طبیعتا این تأکید بر دیپلماسی از سر بزرگواری امریکایی‌ها نیست بلکه نشان‌دهنده‌ی توان ایران است. داخل پرانتز بگویم موضع ایران در این پرونده بسیار قدرتمند، پابرجا و بلند است. و ایران آن‌چه را در دوره‌ی ترامپ در سایه‌ی سخت‌ترین تحریم‌ها و تهدید هرروزه به جنگ به امریکا نداد، امروز که در آستانه‌ی عبور از مرحله‌ی محاصره و تحریم‌هاست به امریکا نخواهد داد.


 

بیاناتی در این رابطه با موضوعات:

دغدغه‌های امت

دغدغه‌های امت

صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

رادیو اینترنتی

نمایه

صفحه ویژه جنگ ۳۳ روزه

نماهنگ

کتاب


سید حسن نصرالله